Arkadaşlarınız arasında sözü dinlenen biri mi olmak istiyorsunuz? Ya da iş yerinizde söz sahibi mi? Yoksa kendinize güveniniz mi yok? Bunu nasıl mı başaracaksınız? İşte tüm bu soruların cevabını ‘Güven Etkisi’ (The Confidence Effect) adlı kitabın yazarı Grace Killelea veriyor.

Başarılı olmak isteyenlere öncelikle öz-güven sahibi olmaları tavsiyesinde bulunuyor. Bunu uygulamak tabii ki kolay değil. Ama biz sizin için öz-güveni yüksek birinin yapması gereken 5 maddeyi bulduk ve çıkardık. İşte yapmanız gerekenler;

1 – Bir ses ver her şeye yeniden başla

Toplantılarda kimsenin sizi duyamayacağı bir tonda mı konuşursunuz? Sözünüz kesildiğinde susar ve düşüncelerinizin ölmesini mi izlersiniz? Fiziksel duruşunuz yeterli değil insanlara orada olduğunuzu göstermeniz gerekir.

2 – "Yapabilir miyim" deme, her şeyi yaparım de

Kendine güveni olmayan kişilerin her zaman onları yapacakları şeyden geri tutan susmak bilmeyen negatif sesleri vardır. Güven kazanmak istiyorsanız kafanızda kurduğunuz “Yeterince iyi değilim” cümlesinin yerine “Oldukça iyiyim” sözünü yerleştirmelisiniz. Negatif konuşmadan ne oranda vazgeçerseniz, kendinizi her ortamda o ölçüde gösterme şansı elde edersiniz.

3 – Kimsenin kapısında randevu bekleme kapıyı çal ve gir

Kişilerdeki beğenilmeme kaygısı mahcup bir tavır takınmalarına neden olur. “Vaktinizi aldığım için özür dilerim” demek yerine “Sizinle konuşmam gereken bir konu var” diyerek işe başlayabilirsiniz.

4 – Kafanı yerden kaldır ve gökyüzüne doğru bak

Güvenli gözükmek, fiziksel duruşunuz ile başlar. Omuzlar arkada, baş yukarıda durmak, konuşurken insanların gözünün içine bakmak ve fiziksel olarak uygunluk, karşı tarafa kendinizden emin olduğunuzu gösterir.

5 – Yeteneklerini bil ve olayı fazla abartma

Kendine güveni olan kişiler, iyi oldukları alanları net bir şekilde, korkularının arkasına saklanmadan ifade eder.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap