Sırf doğalgaz faturaları yükseliyor diye bu ayları sevdiği halde sessizliğe gömülenler, bu yazı sizin için.

Yılın ilk kar yağışıyla birlikte o malum sorularla yeniden karşılaşmaya başladık. Çünkü sayısız kişiye göre kış demek; daha çok masraf, daha çok para sıkıntısı, daha çok endişe demek!

3 aylık yaz tatili düşünüldüğünün aksine insanların tasarrufu daha az tercih ettiği ve savurganlığı daha fazla yaptığı mevsimlerden biri. Ama algı nedeniyle çoğu kişi yaz yerine kışı kendisi için zorlayıcı görür. Oysa birkaç basit öneri sizi bu sorunlardan rahatlıkla uzaklaştırabilir.

Faturalar neden yüksek geliyor? Oturup düşünün

Kışın belinizi büken en büyük gideriniz, faturalar değil mi? O halde hemen şimdi faturalarınızı azaltmak için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz.
Mesela doğal gaz için evinizin hala ısı yalıtımı yapılmamışsa onu yapın. Kombiyi sürekli açıp kapatmayın ve kombi bakımını mutlaka yaptırın. Böyle basit gelen öneriler, faturalarınızda büyük sayılar görmeyi engeller.

En olmadı, annelerinizden ilham alın ve o perdeleri radyatörlere uyumlu hale getirin. Onların kıştan nefret eder gibi bir halleri yoksa bilin bir sebebi var!

Dışarıda çok vakit geçirmeyin

Evde oturmaktan, kasvetten hiç hoşlanmıyorum diyorsunuz ama evde oturmanın da iyi yolunu bulabilirseniz, ev sizin için en güzel eğlence mekanlarından biri haline gelebilir.

Haftasonu için daha önce de yazılarımızda bahsettiğimiz Hygge yöntemini kullanarak aradığınız huzuru evde bulabilirsiniz. Unutmayın Hygee Danimarka’da ‘rahatlık’, ‘samimiyet’, ‘huzur’ gibi hislerin ortak bileşenini temsil ediyor.

Yeteneklerinizi keşfedin

Evde vakit geçirirken Hygee da sizi bir süre sonra sıkar hale gelirse oturduğunuz yerden bir şeyler öğrenebilmenizi sağlayacak online kurslar almaya başlayın. Daha önce kursların ne kadar kısıtlı bir süre içinde alınabileceğini size yazmıştık. O nedenle zamanı da bahane etmeyin.

Şayet bilgisayar başında bir işle uğraşmak istemiyorsanız, kışlık aksesuarlarınızı kendiniz yapmaya başlayın. Yani gidip örgü için malzemeleri toplayın. Kendinizi hor görmeyin çünkü biraz olsun yeteneğiniz varsa aksesuar üretmek ilerde bir ek gelir sahibi bile yapabilir sizi.

E- ticaret’e yönelin

Biraz daha para odaklı düşünmeye meyilli iseniz, internet üzerinden satış gerçekleştirerek kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu işlerden fazlasıyla para kazanan insanlarla karşılaşıyoruz. Onlardan biri de siz olabilirsiniz. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap