Eğer bir kadının geçmesi için kapıyı açık tutan erkeklerdenseniz ya da kapıyı açmak yerine erkeklerin sizin için açmasını bekleyen kadınlardansanız, gizli bir cinsiyetçi tutum sergiliyor olabilirsiniz.

Daha çok kavalyelerin birbirlerine sergilediği davranışlar arasında yer alan; kapıyı açmak, sıkça gülümsemek ve hesabı tek başına ödemek gibi ‘ince’ düşünceleriniz varsa ‘çelişkili cinsiyetçilik’ rolünü benimsemiş olabilirsiniz.

Uzmanlara göre bu tarzı benimseyen cinsiyetçi rollerdeki bireyleri tespit etmesi daha zor olurken, açıkça cinsiyetçi davrandığını belli eden ve kendini ifade eden bireylerin davranışları kolayca gözlemlenebiliyor. Kibar diye nitelenen davranışlar sergilerken, korumacı, geleneksel ve daha duygusal olduğunu düşünen erkekler aslında içlerinde cinsiyetçi duygular benimseyebiliyor.

Amerikalı araştırmacılar, kadınların çoğu zaman bu kibar tutumundan hoşnut olduğunu belirtirken, aslında bu davranışların zararlı olabileceğinin de altını çiziyor. Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nde görev yapan Profesör Judith Hall yaptığı açıklamada, “Çelişkili cinsiyetçilik duyguları besleyen erkekler, koyun sürüsünde gizlenmiş kurtlara benziyor çünkü cinsiyet rolleri arasında eşitsizliği biraz daha büyütmüş oluyor” diye konuştu.

Araştırma kapsamında, 18 ila 22 yaş aralığındaki erkeklerin doldurduğu anket cinsiyetçi davranışları da gözler önüne sermek için tasarlanmış. Açık cinsiyetçi tutum sergileyen erkekler, kadınların iş yerlerinde problemleri büyüttüğünü savunurken, bir diğer grup ise kadınların erkeklerden daha iyi performans sergilediğini ifade etmiş.

Bunun yanı sıra, uzmanlar, erkeklerin genellikle fiziksel olarak daha güçlü olmasından ötürü kadınları koruma içgüdüsü geliştirmelerinin de doğal olduğunun altını çiziyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap