Salı günü Kentucky Fried Chicken’in imkansızı deneyeceği doğrulandı: Firma, uzaya tavuk burger yollayacak. Spesifik olarak, World View adlı yüksek mesafe seyahati konusunda uzmanlaşmış bir şirketin, KFC’nin Zinger sandviçlerinden birini Dünya’nın stratosferine fırlatma konusunda yardım edeceği açıkladı.

Uzay hamburgeri klasik bir roketle yukarı tırmanmayacak bunun yerine World View şirketinin “Stratollite” adlı balonlarından birisi bu işlem için kullanılacak. Uçuş için devletten lisans alımı gerektiren ve yakıt tüketimi konusunda çok daha masraflı olan rokete göre, hafif kilosu ve helyumdan gücünü alarak uçan Stratollite kayda değer bir şekilde daha az masraflı ve mantıklı bir seçim olarak görünüyor.

KFC ve World View sandviçi, aynı zamanda stratosfer uydusu olan Stratollite içerisinde 100 pound ağırlığındaki yük ile beraber kalkış aralığının açılacağı tarih olan 21 Haziran'da uzaya yollamayı planlıyor.

Sandviç, ölçüldüğü yere bağlı olarak yeryüzünden 5 ila 11 mil yüksekte bulunan ve atmosferin ikinci büyük katmanı olan stratosferin dış yüzeyinde bir noktaya hedeflenerek yollanacak. Fırlatma, Tucson Arizona’nın dış bölgelerinde izole edilmiş bir arazide gerçekleştirilecek ve balona yerleştirilen sandviç, yerden 31 mil kadar yükseğe çıkabilecek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap