Cat LeBlanc, bugün dünyaca ünlü bir strateji uzmanı. Girişimcilere fikirlerini nasıl geliştirmeleri gerektiği yönünde destek veren LeBlanc, bu işe 2013 yılında başlamış ve o yıl sadece 297 dolar kazanmış.

LeBlanc bu para için “Hayatımın en tatlı ve en ürkütücü 297 dolarıydı” diyor. LeBlanc kısa süre içinde verdiği hizmetin kalitesini artırdı ve gerçek bir uzmanlık alanı yarattı. Gelirleri de bununla doğru orantılı olarak arttı. LeBlanc, en fazla kazandığı ay olan Mart 2016’da 24 bin dolar kazandığını söylüyor.

cat-leblanc

Cat LeBlanc

LeBlanc’ın başarı hikayesine bir çırpıda bakınca kolay gibi görünüyor ancak LeBlanc kısa süre içinde birçok zorlu tecrübe edinmiş. İşte LeBlanc’ın Business Insider’a anlattığı ve “Keşke kendi işimi kurmadan önce bilseydim” dediği şeyler:

1. Kendi kendinizin patronu olun

Kendiniz için çalıştığınız zaman bir patronunuz olmadığını sanmayın, bu rolü sizin üstlenmeniz gerekiyor. Kendi işinizi kurduğunuzda her sabah kendinize vakit ayırabileceğinizi, saat 11.00’den önce çalışmaya başlamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kendi kendinizi yönetmeniz gerekiyor.

Üstelik bu, sonradan öğrenilen bir yetenek. Kendi kendinizi yönetmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Kendinize 90 günlük bir süre koyun ve bu süre içinde elde edilmesi gereken hedefleri belirleyin.
  • 90 günlük süre doğrultusunda her pazartesi, tüm hafta yapacaklarınızı planlayın. Buna toplantıları, kişisel ihtiyaçlarınızı da dahil edin.
  • Her sabah uyandığınızda, günlük görev listesi oluşturun ve en zor olandan başlayın. Zor görevleri sabah erken saatlerde yaptığınız için ertesi güne sarksa bile zor görevleri gerçekleştirmiş olursunuz.
  • Listedeki görevleri yerine getirdikten sonra günün geri kalanında kendinize izin verin.

Kendinize karşı iyi bir patron olmanın kilit noktası, kendinize uygun iş rutinini belirleme özgürlüğüne sahip olmak.

2. Evde oturmak kendinizi soyutlamanıza neden olabilir

Şu anda çalıştığınız işinizden nefret ediyorsanız bile, bu işi bıraktığınızda ofis arkadaşlıklarınızı ne kadar özleyeceğinizi tahmin edemezsiniz. Belki ofisteki olumsuzluklardan uzak olmak size iyi gelebilir ama kahve molasına birlikte çıkacak birini bulamamak daha moral bozucu.

Bunun önüne geçmek için iyi geçindiğiniz bir arkadaşınızla birlikte çalışabilirsiniz. Böylelikle karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilir, stratejiler yaratabilir, sorunlara kafa yorabilir ve eksik olan sosyalleşmeyi sağlayabilirsiniz.

Ayrıca diğer iş sahipleriyle düzenli görüşmeler yapabilir, bağlantılarını devam ettirebilir ve böylelikle kendi sosyal çevrenizi yaratabilirsiniz.

Evde çalışmak size gerçekten iyi gelmiyorsa, bir kafede veya ortak çalışma alanı hizmeti sunan yerlerde çalışmayı deneyebilirsiniz.

3. Finansal iniş-çıkışları nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenin


Kendi işinizin patronu olmakla, bir iş yerinde çalışan olmak arasındaki en büyük finansal farklılık, aylık gelirinizdeki iniş-çıkışlardır. Bu gerçeğe alışmak ve ayak uydurmak, biraz zaman ister. Bir süre geçtikten sonra kendi nakit havuzunuzu oluşturup sabit bir gelir dengesine kavuşabilirsiniz. Ancak bu noktaya ulaşana kadar bazı önlemler almanız gerekebilir. Müşterilerinizden ödeme planı isteyerek kendinizi garantiye alabilirsiniz. Veya ödeme seçeneklerini çeşitlendirip zamanında ödeme yapan müşterileriniz için indirimler uygulayabilirsiniz. Böylelikle daha düzenli bir gelir akışı yaratmış olursunuz.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap