Genelde bir ekiple çalışıyor olsanız bile bazen yalnız idare etmeniz gerekebilir.

Çalışan insanların çoğu ekip çalışmasına alışkındır. Ancak son yıllarda takım çalışmalarının ya da danışmanlıkların yerini bireysel çalışmalar aldı. Özellikle Y nesli, teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak danışmanlık ya da sorumluluk gerektirecek çoğu işi tek bir elden yönetmeyi sevdiği için bu akım da moda haline geldi.

Y nesli öğrenci kredileri ve diğer borçlarıyla birlikte hızlı bir hayata atılınca mali yönden de kendini kontrol edebilmek adına bireysel çalışmaya sıcak bakıyor.

Peki bu çalışma türü ne derece verimli? Esasında gerekli kurallara uyulduğu takdirde bireysel çalışmalardan alınan verim fazlasıyla yüksek. Ancak dediğimiz gibi bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İsterseniz beraber bu noktaları inceleyelim.

Liste yapın

Eğer yapacağınızın işin tüm koordinesi sizde olacaksa, bir iş sıralaması yapmak şart. İşleriniz düzene oturmadığı takdirde hem zamanınız hem de mali açıdan aldığınız sorumluluklarda sıkıntılar yaşanabilir.

Yardım için doğru kişileri seçin

Şayet işiniz için bir yardım almanız gerekecekse bu size en pratik öneriyi verecek kişi olmalıdır. Unutmayın, siz birçok fedakarlık yaparak işinizi başlattınız, bu nedenle tüm sorumluluklarınızı uçuruma sürükleyecek birinin yardımı sizi zora sokabilir. Mümkün olduğunca proaktif kişilerle çalışmaya gayret gösterin.

Başladığınız yeri unutmayın

Bu işe başlamadan önce işinizle alakalı aldığınız tüm eğitimler veya kurslar daima aklınızın bir köşesinde bulunsun. Yalnızca tecrübenin bir kazanım olduğu hissine kapılmayın.

Sorunlara farklı açıdan bakın

Bir takım çalışması içinde olsaydınız, bir sorun karşısında farklı çözüm önerileri karşınıza çıkabilirdi. Burada ise çözümün kaynağı yalnızca sizsiniz. Bu nedenle olabildiğince üretken ve gayretli olmanız gerekiyor. Empati seviyenizi yükseltin.

Kaynak: hired.com

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap