Günümüz zamanında girişimciliğin trendleri gün geçtikçe farklı bir hal alıyor. Özellikle kafe girişimciliğinin bundan birkaç sene öncesi gibi olmadığını konsept kafelerin çoğalmasıyla fark edebiliyoruz. Son zamanların en trendleri arasında olan belli bir konsepte göre açılan kafelerin en baş konseptinde kediler var desek yanılmayız.

Son zamanlarda kedi sevgisini girişimcilik ile birleştiren ve bu sevgiyi ziyaretçileri ile paylaşan ülkeler çoğalırken bu güzel trendin arasında biz de varız. Cihangir taraflarında tam olarak bu konsepti belirlemese de kedili ev sahipleri olan birçok kafe dışında ilk kedi kafeli konseptimiz geçtiğimiz yıl Eskişehir‘de açıldı. Şimdiden çok ilgi toplayan ve sevilen Kedi de Cafe‘nin sadece Eskişehir ile sınırlı kalmamasını diliyoruz.

İsminden de çağrıştırdığı üzere herhangi bir kafe gibi içeceğinizi içip, yemeğinizi yerken bir de yanında bize sevimli dostlarımız eşlik ediyor. Elbette siz onları severken bir yandan sevimlilikleri ile stres atmanın dışında sahiplenilme ve onlara yuva bulma gibi hayırlı bir amacı da var bu kafelerin.

Peki bu kedi kafe konsepti nasıl oldu da birden böyle popüler olup dünyaya dağıldı sorusunu merak ediyorsanız, kısa bir tarihçe ile beraber dünyadaki en son kedi kafeleri ve bilgilerini sizin için aşağıda derledik.

Cat Flower Garden, Tayvan

Dünyanın ilk “kedi kafe”si 1998 yılında Tayvan’da Taipei şehrinde kurulmuş. Cat Flower Garden adlı kafe günümüzde hala başta turistler olmak üzere ziyaretçisi bol uğrak işletmelerden biri.

Cat’s Stone, Japonya

Aslında nasıl birden böyle popüler oldu sorusunun cevabı Japonya. Kedi kültürü yaygın olan ve de enteresan halleri ile dikkat çeken Japonya’da şu an 58 tane kedi kafe var. Cat’s Stone ise 2005 yılında Tokyo’da kurulmuş kedi kafelerin ilki.

Lady Dinah’s Cat Emporium, Londra

Japonya’dan sonra geçtiğimiz sene Avrupa‘da açılan ilk kedi kafe Lady Dinah’s Cat Emporium oldu. Açılmadan önce bile adını duyurup yüksek miktarda bağış toplayan kafe, Britanya kültürü ile birleşince Londra’nın en uğrak yerlerinden birine dönüşmüş bile. Kendisine ait sitesi bile olan kafenin popülerliği bir tek turistlerle de sınırlı değil. Kafe, yerli halkın da severek gittiği yerler arasında.

Avrupa’nın en büyük kedi kafesi

Cat’s Republic-Республика кошек, Rusya

2012 yılında Rusya’nın St. Petersburg şehrinde açılan Cat’s Republic diğer kafelerden farklı olarak aynı zamanda bir kedi müzesi de. Geçtiğimiz günlerde ikinci şubeyi St. Petersburg’un merkezinde açan kafenin en dikkat çeken özelliği ise 60 kediye ev sahipliği yaptığından ötürü Avrupa’nın en büyük kedi kafesi olması. Olur da St. Petersburg’da bulunursanız kedi müzesine uğrayıp kafesinin kahvesini sevimli dostlarımızla içmeden ayrılmayın derim. Birkaç saatliği 200 ruble olan müze bileti 12 TL civarına denk geliyor.

Cafe de Kedi, Eskişehir

Beş girişimci hayvanseverimizin kurduğu Kafe de Kedi Eskişehir’in en popüler ve de sevimli mekanlarından biri haline geldi. Gelirlerinin çoğunu sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına ve sakat kedilerin ameliyatlarına ayıran bu güzel kalpli girişimcilerin şubelerinin Türkiye içinde yayılmasını diliyoruz. Umarız diğer şehirlerimizde de böyle sevimli işletmeler görürüz.

Yolu düşerse uğramak isteyenlere adres: İstiklal Mah., Cami Sk. No: 28/B, Eskişehir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap