Havalimanlarında, tren ve otobüs garlarında kaybedilen bavullara ne olduğu hep merak edilir. Sahiplerine ulaştırılamayan bavullar uzun bir süre boyunca kayıp eşya bölümlerinde tutulduktan sonra ülkeden ülkeye değişiklik gösteren prosedürlere başvurulur. Diğer ülkelerden farklı olarak ABD’de sahipsiz kalan bavulların satıldığı dev bir mağaza bulunuyor.

Alabama eyaletindeki “Sahipsiz Bagaj Merkezi” (Unclaimed Baggage Center – UBC) isimli 3 bin 700 metrekarelik alana yayılmış depo tüm ülkeden gelen sahipsiz bavulların satıldığı bir mağaza.

bavullar

Bu dükkanın temelleri 1970 yılında girişimci zekaya sahip bir sigorta satıcısının parlak fikriyle atılmış oldu.

Washington’daki otobüs istasyonlarında sahipsiz bagajları para verip alan sigorta satıcısı bavulların içinden çıkanları satarak yola başladı. Anlatılanlara göre işleri büyüten bu kişi hava yolu firmalarından da bavul satın almaya başladı ve böylelikle UBC ortaya çıktı.

bavul-dukkani

Bir milyondan fazla ürünün satıldığını UBC ile ilgili ilginç bilgiler şöyle;

  • UBC’ye her gün 7 bin yeni ürün geliyor. Bir yolculukta bagajınızı kaybetme olasılığınızın yüzde 2’nin altında olduğunu düşünecek olursak bu rakam oldukça şaşırtıcı.
  • Havayolu şirketleri kaybettiğiniz bavullar üzerinden kendisine bir kazanç sağlıyor anlamı çıkmasın. Özellikle son yıllarda hava yolu şirketleri bavulunuzu size ulaştırmak için büyük çaba sarf ediyor. ABD’de 90 gün boyunca sahibine ulaştırılamayan bavullar hava yolu şirketine ait sayılıyor. Böyle bir durumda zaten şirket bavulunu kaybettiği yolcuya tazminat ödüyor. 90 günden sonra ise UBC devreye giriyor ve kayıp bagajınızı satın alıyor.
  • UBC hava yolu firmalarından, otobüs garlarından, tren istasyonlarından hatta kiralık araba şirketlerinden bile bavul topluyor.
  • Elektronik ortamda artık bavulların daha az kaybolduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğru ancak işin sırrı el bagajlarında gizli. Hava yolu şirketlerinin bavullar için ekstra ücret talep etmesi nedeniyle yolcular artık el bagajlarıyla yolculuk yapmayı daha çok tercih eder oldu. Ancak bu küçük çantaları kaybettiğinizde bulunması neredeyse imkansız. Bu durum UBC’nin ekmeğine sağ sürüyor.
  • UBC’ye gelen bavullar bir ayıklama sürecinden geçiyor. Bavulun içinden çıkanlar ‘satılacaklar, bağışlanacaklar ve çöpler’ olarak ayrılıyor. Satılabilir olan kıyafetler seçilerek kuru temizlemeye gönderiliyor. Mücevherlere temizlendikten sonra değer biçiliyor.
  • Elektronikler ise Savunma Bakanlığı protokolüne uygun olarak temizleniyor, böylece özel fotoğraflarınızın ve kişisel bilgilerinizin yabancıların eline geçmesi engelleniyor.
  • Tüm ürünler orijinal fiyatının yüzde 20’si ile 50’si bir değere satılıyor.
  • Bugüne kadar UBC’ye gelen bavulların içinden Paul McCartney imzalı ceket, Vera Wang’a ait gelinlik, Rolex saat gibi çok kıymetli parçalar çıktığı olmuş. Hatta bir seferinde çorap içine saklanmış 5.8 karatlık elmas bile bulunmuş.
  • Alabama’nın turist çeken noktalarından biri olan ve ‘dünyanın kayıp bagaj başkenti’ olarak anılan UBC’ye her yıl, ülkenin her yerinden bir milyon kişi geliyor.

elmas

Kaynak: Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap