İstanbul çıkışlı moda markası Reflect, oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflerken, bir yandan da toplumda sanatın gücüyle bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Reflect, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler doğrultusunda, “sorumlu üretim” ve “sorumlu tüketim” kavramlarını çıkış noktası olarak seçti.

Aynı zamanda insanların kendilerine, topluma ve çevreye faydalı -veya daha az zararlı-olan sorumlu tüketim fikrini benimsemesi için de çalışıyor ve ürünlerini satın alan herkesi bu sürecin bir parçası olmaya davet ediyor.

Seri üretime ve aşırı tüketime karşı bir duruş sergileyen markanın tüm ürünleri sertifikalı, sınırlı sayıda ve uzun vadeli kullanımı hedefliyor. “Hızlı moda” için kullanılan zararlı kimyasallar ve sentetik ilaçlar çevreyi geri dönüştürülemez bir şekilde kirletirken, Reflect ekolojik dengeyi korumak ve bu duruma karşı harekete geçmek için organik üretimi tercih ediyor. Girişim, seri üretime ve aşırı tüketime karşı da bir duruş sergiliyor.

Marka ürün tasarım sürecinde, insanların yaratıcılığını, kimliğini ve ifadelerini merkezine alıyor. Ürünün arkasındaki hikâyeyi tasarım sürecinin bir parçası haline getirerek, insanların ürünle duygusal ve kültürel bir bağ kurmasına yardımcı oluyor. Bir koleksiyon için yola çıkarken ilk olarak Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler’de yer alan başlıklarla ilgili bir meseleye eğiliyor ve bu meselelerden muzdarip dezavantajlı insanlar ile sanat terapisi atölyeleri düzenliyor. Sanat terapisi sonucunda elde ettikleri ifadeleri, farklı disiplinlerden tasarımcıların ve genç sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlere aktarıyor. Reflect’den ürün satın alanlar tasarımda emeği geçen insanların hikâyelerinin bir parçası oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap