Financial Times gazetesinin haftabaşında yaptığı habere göre Körfez’de meydana gelen gerilimin bir nedeni de geçtiğimiz aylarda yaşanan Katarlı fidye krizi.

Bu hafta başında 7 ülkenin ilişkileri askıya almasıyla başlayan Katar Krizi için birçok spekülasyon ortaya atıldı. Bunlardan biri de geçtiğimiz aylarda büyük bir siyasi krize yol açan fidye krizi oldu.

2015 yılının son aylarında Katar Emiri’nin ailesinden 26 kişi Şii bir terör grubu tarafından rehin olarak alındı. Bu rehinelerle birlikte 5 bin kişinin tahliyesi için 1 milyar dolar talep eden terör örgütü, bu emirin ailesinden 26 kişiyi Irak’ın Suudi Arabistan sınırında şahin avlarken kaçırdı.

Terör örgütünün talebine olumlu yanıt veren Katar, parayı ödemeyi kabul etti ve uçaklarla para gönderdi.

Ancak yaklaşık 5 bin sivilin tahliyesini öngören anlaşma, sivilleri taşıyan otobüslere yapılan bombalı intihar saldırıyla sekteye uğradı. 126 sivilin öldüğü ve 300 kişinin yaralandığı saldırın ardından anlaşma askıya alınınca, Katarlı yetkililer Bağdat’taki jette beklemeye geçti.

Daha sonra paraya Irak Hükümeti el koydu. Ancak Katar, Şii grupla tekrardan masaya oturdu ve yeni anlaşma için önerilen 500 milyon doları bir şekilde ödedi ve rehineler geçtiğimiz Nisan ayında serbest kaldı.

Suudi Haber Ajansı SPA, Katar’ın DAEŞ ve El Kaide gibi birçok terör örgütüne sempati beslediğini iddia ediyor. Müslüman Kardeşler’e yakınlığı da bilinen Katar’ın, Şii gruplarla da yakınlaşması Arap dünyasındaki çatlağın genişlemesine yol açtı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap