Geçtiğimiz yıllarda iç talebi azaltmak ve ekonomiyi soğutmak için getirilen kredi kartına taksit sınırı ve ihtiyaç kredisine vade sınırlaması gibi önlemler önümüzdeki haftalarda son buluyor.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, enflasyondaki baskının azaltılması ve cari açığın daraltılması için kredi kartları ve tüketici kredilerine yönelik daha önce yapılan düzenlemeleri hatırlatarak, bu tedbirlerin amacına ulaştığını hatta talebi daraltıcı ve tüketimi azaltıcı yansımaların oluştuğunu anlattı.

Ağustos ayı TÜFE rakamları da esasında bu trendi, bu tespiti destekleyen bir gelişmedir. Enflasyon rakamları bizi bu konuda daraltıcı düzenlemeleri rahatlatmak noktasında yeni düzenlemeler yapma konusunda cesaretlendirmektedir. TÜFE rakamları bu konuda cesaretimizi biraz daha artırmıştır. Onunla ilgili düzenlemeleri de en kısa süre içerisinde, belki bu hafta, en geç önümüzdeki hafta içerisinde tamamlamayı, hayata geçirmeyi planlıyoruz. Burada kaybedecek vaktin olmadığını düşünüyoruz. Nurettin Canikli Başbakan Yardımcısı

İç tüketim artacak, ekonomi büyüyecek

Başbakan Yardımcısı en geç önümüzdeki hafta kredi kartlarıyla ilgili düzenlemeleri yapmayı düşündüklerini söyledi. Canikli, kredi kartları ve tüketici kredileriyle ilgili ince ayar çalışma yapacaklarını kaydetti. Ekonomi yönetimi bu hamle ile iç tüketimi artırmayı ve ekonomik büyüme hedefine bu sayede ulaşmayı hedefliyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda ekonomiyi soğutmak için alınan önlemler çerçevesinde kredi kartında taksit sayısı belli sektörlerde 9, belli sektörlerde de 6 ile sınırlanmış, ihtiyaç kredisinde ise vade maksimum 36 ay olarak belirlenmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap