Avustralya’daki kartallar havada denk geldikleri drone’lara saldırarak düşmesine neden oluyor.

Geçen yıl, şanssız bir drone sahibinin başına gelen olayda drone’un uçtuğunu gören kartalın pike yaparak saldırması ve drone’un yere çakılması kaydedilmiş.

Kuş saldırılarının artık büyük bir sorun olduğunu dile getiren Gold Fields adındaki maden firması, dokuz kadar drone’un bu yüzden arızalandığını ve kullanılamaz hale geldiğini açıkladı.

Belçika merkezli Trimble firması tarafından üretilen UX5 adlı droneGold Fields adındaki şirkete maden araştırmaları sırasında yardımcı oluyor. Alanı geniş açıdan fotoğraflayabilen drone çevredeki maden alanlarının tespiti için önemli bir çalışma yürütüyor. Trimble’ın bu özelleştirilmiş kameralı drone’un fiyatı ise yaklaşık 20 bin dolar.

Herhangi bir kaza geçirmeden uçuş gerçekleştirmek isteyen firma, drone’ların rengini değiştirerek onları yavru kartal olarak göstermeye çalışmış fakat diğer büyük yırtıcı kuşların yavru kartallara saldırabileceği göz önüne alındığında neler olabileceği merak konusu.

Firma ile kartallar arasında tek çalışan çözümün drone’ların sabah erken saatlerde uçması gibi gözüküyor. Böylelikle, kartalların genellikle yaptığı gün batımındaki uçuşların saatiyle çakışmayan drone’lar rahat bir çalışma alanı buluyor.

Drone kullanıcılarının herhangi bir yırtıcı kuşa rastlamamasının en iyi yolu ise drone’larını uçurmadan önce gökyüzünü en iyi şekilde kontrol ederek böyle bir ihtimali en aza indirmek.

Kartalın drone’a nasıl saldırdığını ise bu videodan izleyebilirsiniz;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap