Şu sıralar ülkemizi etkisi altına alan yoğun kar yağışları, çoğumuzun sosyal ve iş hayatını durma noktasına getirdi ve bu durum çoğu işletmeye de yansıyor. Fakat çoğunun aksine bazı işletmeler için böyle havalar avantaj desek yanılmayız. İşte karı avantaj gören işletmeler:

Kahve dükkanları

Kahve dükkanları, zaten soğuk hava koşullarının kaçamak noktası olabiliyorken, özellikle böyle her yeri etkisine almış karlı havalara karşı sıcacık bir sığınak noktasına dönüşüyor. Kitabını, dergisini alıp, evin havasından bunalanlar olarak, lezzetli kahvelerle karın tadını çıkarmaya çalışanların sayısı hiç de az değil. Özellikle küçük, şirin ve sıcak bir kahve dükkanı ise, kahvesever olmayanları bile kendisine bu zamanlarda bağlama şansı yakalayabiliyor.

Çikolata dükkanları

Çikolatanın her mevsim sevildiği bir gerçek ama soğuk kış günlerinde lezzetli bir çikolatacı dükkanında hem ısınıp, hem de çikolatalı olan her şeyi yemek herkesi cezbeden bir şey. Sıcak çikolatalar içimizi ısıtırken, dışarıda yağan karı fondü eşliğinde izlemek çoğumuza keyifli geldiğinden karlı havaların karlıları arasında çikolatacı dükkanları da var.

Salep dükkanları/Salepçiler-Bozacılar

Geleneksel tatlardan vazgeçmeyenler için soğuk kış günlerinin, eskilerden bu yana kahramanları, salep ve boza yapan dükkanlar. Özellikle de karlı havalarda en uğrak yerlerden biri haline geliyor. Bu havada eve hapsolmak istemeyen ailelerin, evden çıkmak için ilk bahaneleri salep ya da boza içmek oluyorken sadece kış aylarında iş yapan işletmeler için böyle havalar avantaja dönüşüyor.

Sinemalar-Kültür Sanat merkezleri

Aslında her günü güzelleştirebilen sinema ya da eğlenceli etkinliklerin, özellikle bugünlerde daha da çok tercih ediliyor olması pek de şaşırtıcı değil. Bu havada kendilerini eve kapatmak istemeyenler buralara akın ederken, sinema işletmeleri ya da kültür merkezleri böylesine soğuk havalarda karlarını ikiye katlayıp, karı avantaja çevirebilenler arasında.

Lastikçiler


Kimi zaman karlı havalar aniden bastırınca, hazırlıksız olan araçlara apar topar alınan kar lastikleri, lastik satan işletmelerin karlılık oranını arttırıyor. Böyle zamanlarda satışlar normale oranla çok daha fazla artıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap