Aralık ayının ikinci haftasında iken karın gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Havalar her ne kadar soğuk olsa da karın bembeyaz görüntüsünün içimizi ısıttığı bir gerçek. Kışın belli zamanlarında yağan karın araştırmalara göre insan psikolojisine olumlu etkisi var. Görüntüsünden sağladığı yararlara kadar karın özelliklerine bakacak olursak;

Kar bizi mutlu ediyor

Araştırmalara göre kar bembeyaz görüntüsü ile vücutta adrenalin ve mutluluk hormonu salgılanmasına neden oluyor. Kar nadir olan bir doğa olayı olduğu için insan algısında değişim oluşturuyor ve alışkın olmadığımız karın bu görüntüsü ile  mutlu oluyoruz.

Su tanesi yağmur olamadan kara dönüşüyor

Su döngüsü ile oluşan bulutlar soğuk havanın etkisi ile kristal buz parçalarına dönüşür. Erimeden yeryüzüne düşen bu buz parçacıkları yağmur değil kar oluyor.

Kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlanmamıştır

Kar kristalleri üzerinde araştırma yapan ABD’li Wilson Bentley, 50 yıl boyunca kar kristallerinin 6.000 fotoğrafını çekmiş. Ancak elde ettiği 6000 kar resmi içinde kristal yapıları birbirinin aynı olan kar tanelerine rastlayamamıştır.

Bitkiler üzerinde koruyucu örtü olur

Kar,kış boyunca toprak ve bitkileri donmaktan korur. Kar, -8°C’de bitkilerin üzerinde ince bir hava tabakası bırakarak, bu bölgeyi 0 °C olacak şekilde örter.Kar suyu,toprakta bulunan potasyum,kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar.

Havada birbirleri ile çarpışmazlar

Kar taneleri havada birbirlerini ittikleri için hiçbiri yapışmaz ve özelliklerini korurlar.

Kar yağarken hava ısınır

Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ile -20 °C arasındayken olur. Yeryüzüne düşerken kar taneleri dışarıya ısı verir.

Çok yavaş bir hızla iner

Kar taneleri, su damlacıklarından daha hafiftir. 1 kar tanesinin ağırlığı yaklaşık olarak 0,005 gramdır. Bu nedenle 3000 metre yükseklikteki kar tanesinin yeryüzüne inmesi yaklaşık 2 saat sürer.

Altı köşelidir

Kar tanelerinin hepsi 6 köşelidir ve şekli hava sıcaklığına göre değişmektedir. Soğuk havada karın şekli kristalli olmaktadır.

Beyaz rengin ferahlatıcı etkisi var

Karın hayatımızda olumsuz etkileri olsa da tüm canlılar için faydalıdır. Araştırmalara göre yazın mavi ve yeşilin,sonbahar mevsiminde sarının,kışın ise beyaz rengin kişinin ruh sağlığına olumlu etkisi var. Görüntüsüyle kişiyi rahatlatan beyaz kar örtülü yeryüzü hepimiz için oyun alanına dönüşüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap