Karganın zekası 7 yaşındaki bir çocuğunkine denk olabilir.

Kargalar ve kuzgunlar, zeka ve bellekleri ile uzun süredir bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Gerçekleştirilen birçok deney kargaların problem çözme ve hayatta kalma anlarında verdikleri kararlar ile 7 yaşındaki bir çocuğu aratmadıklarını buldular. Hatta öyle ki halk arasında sık sık duyduğumuz saçma sapan sözler söyleyip, hareket edenlere kuş beyinli lafını kullanmamızın çokta gerçeği yansıtmadığı görülmüş oldu. 

Bilim insanları önceki yıllarda yaptıkları deneylerle kargaların, hiçbir eğitim ve hazırlık gerekmeden akıllıca çözümler ile yiyeceklere ulaştıklarını gözlemlediler. Kargaların zekalarını açıklayabilmek için genelde beyinlerinin vücutlarına oranla büyük olmalarından bahsedilir. Vanderbilt Üniversitesi tarafından yeni yayınlanan ve ilk kez yapılan bir araştırma, kuşlarda ve özellikle papağan ve kargalarda, beynin ön bölgesinde önemli bir nöron yoğunlaşması olduğunu belirtiyor. O kadar ki, bir kuşun fındık büyüklüğündeki beyninin pallium adı verilen ön bölümündeki toplam nöron sayısı, beyni bir limon büyüklüğünde olan makak maymununkinden fazla. Yani evrim kuşların beyinlerinin küçük ve işlevsel olmasını sağlamış.

Kargaların zekalarını ölçmek için ilk bilimsel deneyler, bir dala uzunca bir iple bir peynir parçası asarak başladı. Kargalar, çok hızlı kanat çırparak havada sabit duramadıklarından, peyniri uçarak yiyemiyorlardı. En fazla 30 saniye düşündükten sonra çözümü bulan kargalar, ipin bağlı olduğu dala konarak, gagası ile ipi yukarı çekiyor, sonra bir ayağı üzerinde dengede durarak, öbür ayağı ile çektiği ipin ucuna basıyordu. Gerisi, bu hareketi tekrarlayarak peyniri dalın üzerine alıp, yemeye kalmıştı.

Yeni Kaledonya kargası

Kargaların bulmaca çözmekteki başarısı ise onların zekalarını ortaya koyan cinsten. Yeni Zelanda’da yapılan bir deneyde, karga türlerinin en zekisi olan Yeni Kaledonya kargaları, 8 etaplık bir yiyeceğe ulaşma parkurunu 2 buçuk dakikada tamamlamışlardır.

Kargalar aynı zamanda mükemmel problem çözücülerdir; kendi aletlerini yapabilirler ve onları kullanabilirler. Bunun yanında karmaşık bir sosyal yapıları vardır. 2013 yılında yapılan bir araştırma, kargaların beynindeki bir bölümün insanların beynindeki prefrontal korteksle yani beyinde düşünmenin büyük oranda gerçekleştiği ve yüksek zeka seviyesinin kaynaklandığı yer kıyaslanabileceğini göstermiş oldu.

Kargalar ve kuzgunlar aynı zamanda yüz tanıma ve hatırlamada insanlarla yarışacak cinstendirler. ABD Seattle’deki araştırıcılar 7 kargayı işaretledikten sonra kendi yüzlerine çeşitli maskeler takarak kargalara karşı sevecen ya da saldırgan hareketlerde bulundular. Saldırgan hareketler yapanlar ne zaman aynı maskeleri taksalar, yalnız işaretli kargalar değil, yardıma çağırdıkları, onları önceden hiç görmemiş başka kargalar da onlara saldırıyorlardı! Bu demek oluyor ki kargalar kolay kolay unutmazlar.

Kaynak: herkesebilimteknoloji


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap