Dünyada türünün tek örneği olan İsviçre menşeili fabrika, havadaki karbondioksiti toplayarak daha sonra satılması için uygun depolama hizmeti sunuyor.

Climeworks tarafından kurulan ve Direct Air Capture (Direkt Hava Yakalama) yöntemi kullanan fabrika, yıllık 900 ton karbondioksiti temizleyecek altyapıya sahip. Fabrikanın en dikkat çekici özelliği ise havadan topladığı karbondioksiti depolayarak daha sonra müşterilerine farklı sektörlerde kullanabilmeleri için satabiliyor olması. Çok farklı pazarlara hitap eden karbondioksit, tarım arazilerinde besleyici olarak ya da gazlı içeceklerde kullanılabiliyor.

Climeworks yaptığı açıklamada, filtrelenmiş karbondioksit kullanarak müşterilerinin totalde oluşturduğu emisyonu düşürebiliyor ve fosil yakıtlara olan bağlılığın azalmasına katkıda bulunuyor. Böylelikle bu fabrika ilk ticari karbon tutma operasyonunu da gerçekleştirmiş oluyor.

Şirketin kurucuları ise Chritoph Gebald ve Jan Wurzbacher adlı iki mühendis. Bu yöntemi ilk olarak 2008 yılında düşünen ve seralara yaptıkları ziyaretler sonucunda böyle bir sistem geliştiren ikili, o zamanlarda henüz üniversite yıllarındaymış. Eğitim hayatının dokuz sene sonrasında, günümüzde, artık bu ikili kendi ticari karbondioksit toplama merkezine sahipler ve tam da hayal ettikleri işin peşinden gidiyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap