İşletmeci ve Sabah gazetesi köşe yazarı Mert Vidinli, bugünkü köşesinde Instagram‘a taşınan butiklerin gerekçelerini yazdı.

İşte Vidinli’nin “Yüksek kiralara dayanamayan butikler Instagram’a taşınıyor” başlıklı yazısı;

Beyoğlu pasajlarında dolaşmaya, Nişantaşı butiklerinin vitrinlerine göz atmaya bayılırım. Bir de Bağdat Caddesi var tabii ki; sıra sıra mağazalar, butikler… Şimdi bu mağazaların birçoğu kepenk indirmiş, yan yana kiralık ilanları asılı. Binlerce dolarlık kiralara dayanamayıp kapanıyorlar birer birer. O astronomik rakamları ödemekte zorlanıyorlar. ‘Ne satarsan sat, o kira çıkmıyor; mağaza ancak kendini döndürüyor’ diyorlar. Bu duruma alıştık artık fakat bu yaz kapanan mağaza sayısı artışa geçti sanki.

Tek sebep yüksek kiralar da değil; mağazalar/ butikler dijital dünyayla rekabet etmekte zorlanıyor. Mağazası olan tasarımcı bir arkadaşım, Nişantaşı’ndaki butiğini kapatıyor ve sadece üretim yapacağı küçük bir daireye taşınıyor. Bu kararı almasının nedeni; Instagram’da ve internet sitesinde çılgınlar gibi satış yaptığı için butiğe ihtiyacı kalmamış olması.

Anlayacağınız, kapı müşterisi ile bu iş dönmüyor. İşler uzun zamandır böyleydi ama tamamen dijital butik olmak cesaret isterdi; artık o da oldu.

Artık akıllı telefonlarımızla yapamadığımız bir şey kalmadı. Her ihtiyacımızı bir tuşla giderebiliyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap