Kanada Hükümetinin yaptığı açıklamaya bakılırsa, Kanadalı öğrenciler bilgisayar programlama, kodlama ve diğer dijital becerileri öğrenmeye ana sınıfından başlayacak.

Açıklamanın devamında bu eğitimin devamlı hale geleceği ve üniversiteye kadar kademe kademe yayılacağı ifade edilmiş.

Kanada Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada, gelecek iki yıl içinde yayılacak program için 50 milyon Kanada dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda. Bu program sayesinde yaklaşık 500 bin öğrenciye ulaşılması ve kodlama becerileri kazandırılması hedefleniyor.

Bakanlık günümüzdeki bir çok mesleğin akıbetinin, Kanada çalışanlarının sorunları yenilikçi dijital becerilerle çözme becerisine bağlı olduğuna inanıyor. Açıklamada Bu tür beceriler için talep, yazılım ve veri şirketlerinin sayısı arttıkça yoğunlaşacaktır. Bu şirketlerin çevrimiçi müzik satmaları veya kendi kendine gidebilen otonom arabalar tasarlamaları farketmez” deniliyor.

Bu yoğun kodlama programını gerçekleştirebilmek amacıyla, ilk aşamada Kanada çapında 500 öğretmene dijital becerileri aktarabilmek için özel eğitim ve araçlar sağlanacak. Hükümet ayrıca programın daha fazla genç kadın ve maddi imkanı olmayan çocuğa yayılıp; bu kitlelerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmalarını teşvik etmesini de amaçlamakta.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap