Kanada’nın en büyük buzullarından birinden kaynağını alan büyük bir nehir, geçtiğimiz yıl yalnızca dört günde ortadan kalktı. Yeni yapılan bir araştırmada, bilim adamları bu olayı küresel ısınmanın Dünya’nın coğrafyasında etki edeceği ekstrem değişikliklere dramatik bir örnekleme olarak gösteriyor. "Slims Nehri"nin bu şekilde ortadan yok olması beklenmeyen ve ani bir hadise olarak gelişti.

Yüzyıllar boyunca Slims Nehri, Yukon Bölgesi’ndeki Kaskawulsh buzullarının erimiş sularını taşımıştı. Yukon Nehri’nden Bering Denizi’ne dökülene dek dolaşan nehrin taşıdığı buzul sularında 2016 yılının baharında küresel ısınma kaynaklı azalmalar görüldü. Uzun dönemdir nehri gözlemlemekte olan bir grup bilim adamı, buzullarda artan geri çekilmelerin bu kıta ölçekli yeniden düzenlemeye sebep olduğunu söyledi. Ayrıca, süreci inceleyen bilim adamları %99.5 kesinlikle bu durumun sebebinin insan kaynaklı iklim değişikliği olduğuna kanaat getirdi.

Jeolog Dan Shugar, The Guardian’a verdiği demeçte geçmiş dönemlerde jeologların benzer nehir yok olması senaryolarına rastladığını fakat; bunun emsalinin insan tarihinde bugüne dek görülmediğini belirtti.

Yok olan nehirle birlikte yerel tabiat da aniden değişti. Bitki örtüsünde değişiklikler gözlendiği gibi hayvanlar da bunu takip ederek Kluane Ulusal Park’ını terk etmeye başladı; üstelik korunmasız bölgelere doğru göç ediyorlar. Kuruyan nehir yatağındaki tortuları taşıyan rüzgar ise havada sis oluşumuna sebep oluyor. Nehrin kimyasının değişimiyle beraber balık popülasyonları da sürece adapte olmak zorunda kalıyor.

Kaynak: World Economic Forum


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap