Yapılan yeni araştırmalar, tıbbi cihazların siber saldırılar karşısında olumsuz derecede savunmasız olduğunu gösteriyor.

Teknolojinin hayatımıza girdiği andan itibaren kod ve yazılım açıkları ve hackerler hayatımızın savunmasız bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Hal böyleyken alacağımız hasarlar da bunun akabinde önemli boyutlara ulaşıyor. Üstelik bu hasarlar sadece kullandığımız bilgisayarlar ya da mobil cihazlar ile sınırlanmıyor. İnsülin pompaları veya kalp pilleri gibi doğrudan vücudumuza yerleştirilen elektronik cihazları da kapsamakta.

WhiteScope adlı güvenlik şirketi ile birlikte ortak bir çalışma yürüten araştırmacılar, dört farklı üreticiye ait kalp pili ve defibrilatör gibi cihazlar ile bu cihazların kontrollerini sağlayan ve hastanelerde kullanılan tıbbi cihazları incelediler. Bu incelemeler sonucunda kalp cihaz sistemlerinin kodlarında tam 8.000 adet farklı açık bulunduğu ortaya çıkmış.

Ortaya çıkan sonuçlara göre, dört üreticinin de tıbbi cihazlarının yazılımları güncel değil. Üstelik yazılımlarında pek çok açık bulunan cihazların, hastalara ait verileri depoladığı sistemde bir şifreleme de bulunmuyor. Bu bulgulardan sonra kalp pillerinin ciddi sorunlarla karşılaşabileceğini belirten araştırmacılar, bu sorunların dünya genelinde ciddi boyutlara da gelebileceğinden endişeliler.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap