1 dk

Kalp atışınızla güç kazanan saat mekaniği geliştirildi

Girişimcilik Emre Kağıtçı

İsveçli araştırmacılar kalbin atışıyla güç kazanan saat benzeri bir cihaz geliştirmeyi başardı. Araştırmacılara göre bu cihaz aynı bileğe bağlıyken otomatik olarak hareketlenen kol saatleri gibi çalışıyor.

Kalp temposunu ayarlayan ve derinin altına yerleştirilen birçok cihaz, güç kazanmak için genellikle pil kullanıyordu. Fakat bir süre sonra pillerin bitmesi yüzünden genellikle değiştirilmesi gerekiyor ve kullanılan pil, atık konumuna giriyordu.

Michigan Üniversitesi’nden Adrian Zurbuchen ve Bern Üniversitesi’nden Andreas Haeberlin’in ortaklaşa yaptığı çalışmada kalp düzenleyiciler yerine kullanılabilecek saat sisteminde çalışan cihaz üretmeyi başardı.

Kalp kaslarının enerjisiyle çalışan bu cihaz, başka bir güce ihtiyaç duymadan çalışmasını sürdürüyor

Kalp temposu ayarlayan cihazların bir başka özelliği ise kardiovasküler kasların çalışmasıyla kendilerini kalp temposuna adapte etmeleriydi. Yeni geliştirilen cihazlar ise bu enerjiyi kinetik enerjiye çevirecek mekanizmaları geliştirerek aynı kol saatlerinde kendine enerji sağlayan mekanizmalarda olduğu gibi kalbinizin üzerinde kaldıkça kinetik enerji ürettiler.

İlginizi çekebilir:  Günde 6 saat çalışma dönemi mi geliyor?

Araştırmacılar bu cihazla birlikte kinetik enerjinin yetmeyeceği zamanlarda kullanmak üzere küçük bir destek pili de geliştirmenin gerekli olduğunu ve bu sayede kalp rahatsızlığı olan bireylerde sorunsuz bir sistem kullanılabileceğini söyledi.

Cihazın ne zaman piyasaya seri üretim şeklinde çıkacağı belli olmasa da önümüzdeki yıllarda kalp pilleri gibi ritim düzenleyicilerin yerini alabilecek bir mekanizma gibi duruyor.

10
3
3
1
1
1
1