6,500 kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre kahve yaşı ilerleyen kadınların bunama ihtimalini azaltıyor.

Journals Of Gerontology‘de yayınlanan araştırma 10 yıl boyunca 65-80 yaşları arasındaki kadınların incelenmesiyle ortaya çıktı. Araştırma sonucunda kahve tüketen kadınların yüzde 36’sında bunama riskinin, diğerlerine göre daha düşük olduğu saptandı. Ancak uzmanlar yine de bunama ve kahve arasındaki bu ilişkinin kesin olarak var olduğunu söyleyemeyeceklerini vurguladı

Ancak konuyla alakalı yıllar önce yapılan başka bir araştırma da kahve ve bunama arasındaki ilişkiyi kanıtlar nitelikte. Finlandiyalı bir grup tarafından 1972, 1977, 1982 veya 1987 yıllarında yapılan araştırmada yine önceki çalışmada görülen sonuçlara rastlandı. Buna göre çalışmaya katılan 65-79 yaş arası 1409 bireyin incelenmesinde 61 kişide bunama görüldü ve bunların 48’ine Alzheimer tanısı konuldu. Ve kahve ve çay içenlerin yüzde 65’inde bunama riskinin azaldığı gözlendi.

Araştırmacılar, kahve içmenin sinir sitemine uzun süreli etkisinin bilinmediğini, Alzheimer hastalığının ise belirtiler ortaya çıkmadan çok önce başladığını belirtti. Kahve içiminin çok yaygın olması nedeni ile bu sonuçların önemli olduğunu ve diyet alışkanlıklarını değiştirmenin Alzheimer gibi bir hastalığın gelişme riski üzerine etkisi olabileceğini vurguladılar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap