Yapılan yeni bir çalışmaya göre kahvaltı yapmanın gün boyunca aktivite artışına neden olduğu belirtiliyor. Peki bu artış beraberinde ne gibi yararları ve zararları getiriyor?

Kahvaltı yapmak güne başlamak ve enerji için gayet iyi bir seçim. Bununla ilgili sayısız araştırma yapıldı. Bu araştırmalardan bir yenisini İngiltere’deki University of Bath araştırmacıları gerçekleştirdi. Araştırmacılar kahvaltı yapmanın faydalarını aydınlatan yeni bir çalışmaya imza attılar.

Kahvaltı yapmanın kilo vermeye katkısı var mı?

Araştırmacılar, yetişkin obez insanların kiloları ve genel aktivite seviyeleri üzerinde kahvaltı yapmanın ne gibi etkileri olduğunu incelediler. Kahvaltı yapan gruptan sabah 11.00’da 700 kalorilik bir kahvaltı yapmaları istenirken, kahvaltı yapmayan diğer gruba akşama kadar sadece su içmelerine izin verildi. Erken saatlerde kahvaltı yapanların fiziksel aktivite seviyeleri gün boyunca yüksek kaldı.Yapılan araştırma, gün boyu aktif olacaksanız kahvaltı yapmanın size enerji vereceğini söylüyor. Fakat her ne kadar kahvaltı yapanlar daha enerjik olsalar da, kilolarında herhangi bir azalmaya rastlanmadı. Hatta kahvaltı yapmayanlara kıyasla daha fazla kalori tükettiler. Çalışmanın yazarlarından James Betts’e göre; kahvaltı yapılmaması durumunda diğer öğünlerde daha fazla şey yeniyor; ancak bu miktar kahvaltıda alınması gereken miktara ulaşamıyor. Yani, kahvaltı yapmayan kişiler, gün içerisinde daha az kalori ve besin tüketiyor. Bu nedenle kahvaltı aslında doğru bir öğün mü yoksa değil mi sorusunu gündeme getiriyor.

Bu çalışma, 2014 yılında yağ oranı düşük olan yetişkinlerin incelendiği çalışmanın devamı niteliğindeydi. Bu araştırmaya göre: Kahvaltı yapmak enerji artışına neden oluyor; ancak kilo verme konusunda yardımcı olmuyor.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, her ne kadar yediğiniz ilk şeyler metabolizmanın harekete geçmesini sağlasa da, sabah erken saatlerde kahvaltı yapmanın kilo vermenin vazgeçilmezi olmadığını bilmelisiniz. Eğer daha aktif bir yaşam tarzına sahip olmak ve fitness odaklı aktivitelerinizde daha enerjik hissetmek istiyorsanız, kahvaltının en iyi dostunuz olduğunun da farkında olmalısınız.

Çalışma hakkında bir uyarı daha var; araştırmacılar, katılımcılara kahvaltıda istedikleri her şeyi yiyebilme özgürlüğü tanıdılar. Şekerli yulaf ezmesinden alınan 700 kalori ile omlet ve meyveden alınan 700 kalori birbirinden tamamen farklı.

Kilo üzerindeki etkileri de aynı şekilde farklılık gösteriyor. Sonuçta ise kahvaltıyı atlamak çok önemli değil; ancak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olmayı hedefliyorsanız, kuşkusuz günün en önemli öğünü. Yapmanız gereken şey ise karbonhidratlardan ziyade tam tahıllılara ve proteine yönelmeniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap