Telefonda telesekreter karşısında dakikalarca beklediğiniz günler olmuştur. Yazdıklarıyla dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Kafka henüz böyle bir sistem yokken bunun geliştirilebileceğini ileri sürmüş.

Telefonla aradığınız numaranın otomatik bir ses kaydıyla karşılanması fikrinin yıllar önce ‘Kafkaesk’ bir fikir olarak ortaya çıkmış olabileceği tartışılıyor. Kafka’nın en iyi biyografisinin yazarı olan Reiner Stach’ın yeni kitabındaki mektup ve fotoğraflardan yola çıkarak böyle bir fikrin ondan çıkmış olabileceğini öne sürüyor.

Franz Kafka (1883-1924) czech writer c.1910. (Photo by Apic/Getty Images)

Reiner Stach yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Kafka yeni icatlara çoğu zaman mesafeli ve şüpheli yaklaşsa da bu aletleri kolaylıkla kullanabilen kişilerden etkilendiğini belirtmişti. Buna bir dönem nişanlandığı Felice Bauer de dahil. Bauer çalıştığı yerde “parlograf” adlı söylediklerinizi dikte eden makinenin pazarlamasını yapıyordu. Kafka’nın hayal gücünde bu cihazla telefonu birleştirmesi bana göre sıra dışı gelmiyor.

Kafka’nın nişanlısı Felice Bauer’e yazdığı mektupta bu konudan bahsettiği görülüyor;

Telefon ve parlografın birleşiminden doğabilecek yeni bir cihaz bana çok da uzak görünmüyor. Bence gün geçtikçe projenin başarıya ulaştığını sen de söyleyeceksin. Böyle bir icat şüphesiz ajanslarda, yazı ofislerinde vb. yerlerde işleyişi değiştirecek. Belki ileride gramafon ve telefonun özelliklerinin bir arada kullanılabildiği bir cihaz da üretilir ki bana göre bu çok daha başarılı olur. Franz Kafka

Modern cevaplama makinesi bundan bir süre sonra icat edilmiş ve başarılı bir pazarlama stratejisiyle ‘elektronik sekreter’ adıyla 1949 da görücüye çıkmıştı. Bu tarihte Kafka’nın ölümünden 25 yıl sonrasına denk geliyor. Stach bu cihazın üretim fikrinin aslında Kafka’dan önce Ernest Kumberg adlı bir mucit tarafından icat edildiğini de belirtiyor. Yine de Stach, düşünüldüğünde kimsenin ‘Kumbergian’ diye bir kelimenin varlığından haberinin olmadığının altını çiziyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap