Gerçekleştirilen son bir araştırmaya göre kadınların, sağlıklı beslenen erkeklerden daha çok etkilendiği ortaya çıktı.

Avustralya, Macquarie Üniversitesi’nden uzmanların yürüttüğü deneye göre, sağlıklı beslenme biçimine sahip erkekler, kadınların odak noktası. Dış görünüş, davranış şekli dışında beslenme biçiminin de ele alındığı araştırmaya göre, beslenme sonucu salgılanan hormonların kadınların üstünde bıraktığı etkiyi değiştirdiği ortaya çıktı.

Beslenme biçimi sonucunda salgılanan hormonların etkilediği koku doğrultusunda kadınlar tarafından çekici ve beğenilir görülen erkeklerin sağlıklı beslenmeye sahip oldukları incelendi. Yağlı ve ağır gıdalardan uzak duran, ağırlıklı olarak meyve ve sebze ile beslenen bireylerde salgılanan hormonun kadınlara çekici geldiği saptanan araştırmada bunun tam tersi durumunun kadınlara itici geldiği de ayrıca incelenen bulgular arasında.

Yemek seçiminin vücut kokusunu etkilediğini açıklayan araştırma başkanı Ian Stephen, sağlıklı beslenen ve farklı beslenen birçok erkek grubunda tişört deneyi uyguladı.

Giyilen temiz tişört ile egzersiz yaptırılan erkeklerin daha sonra kadınlar tarafından koklanması istenirken ayrıca laboratuvarda hormon testleri de uygulandı.

Araştırmada yer alan kadınlar, terli tişörtleri kokladıktan sonra , daha fazla sebze ağırlıklı beslenen erkeklerin hoş bir koku salgıladığını belirtirken, et ve yağ ağırlıklı diyet uygulayan erkeklerin ise daha yoğun bir koku salgıladıkları nedeniyle çekici gelmedikleri ifade edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap