Dünya Açlık Günü her yıl dünya çapında milyonlarca insanın kronik açlık çektiğini anımsatmayı hedefliyor. Bazı bölgelerdeki uzun süreli gıda sıkıntısı sosyal adaletsizliklere ve yanlış yönetimlere dayanıyor.

Açlık, dünya çapında AIDS, sıtma ve tüberkülozun neden olduğu ölümlerin toplamından daha çok insanı öldürüyor. Açlık içinde yaşayanların büyük çoğunluğu, haberlerde yer almasa da, uzun süreli yoksulluğun sonucu olan kronik yetersiz beslenmeyle her gün mücadele ediyorlar:

“Şu anda haberlerde sadece Yemen, Güney Sudan, Somali ve diğer ülkelerdeki kıtlık yer alıyor. Etiyopya’da kıtlık var… Buralarda zaruri ihtiyaçlar var.”

John Coonrod, 40 yıldır, 12 ülkede, hükumet ve yerel kurumların açlığı sona erdirmek için stratejiler geliştirmesine yardım eden bir sivil toplum kuruluşu olan Açlık Projesi’nin başkan yardımcısı.

En fazla sayıda aç insan Hindistan’da. Açlığın hakim olduğu en geniş topraklarsa Afrika’da. Afrika’da yaklaşık 220 milyon, Güney Asya’daysa 280 milyon aç insan var.

Coonrod, sel ve kuraklığın kısa süreli yiyecek krizine neden olduğunu, daimi kıtlığın ise uzun vadeli kötü yönetimlerin sonucu olduğunu söyledi. Dünya 10 milyar insana yetecek kadar yiyecek üretiyor ki– küresel nüfusun 7,5 milyar olduğu düşünülürse bu miktar fazlasıyla yeterli. Ancak dünyanın çeşitli bölgelerinde derinlemesine yerleşmiş sosyal meselelerin sonucu olarak 800 milyona yakın insan kronik açlık çekiyor.

“Aç insanların çoğu çiftçiler ve dünyadaki çiftçilerin çoğu da kadın.’’

Ancak kadınlar tarım işinin çoğunu üstlense de ataerkil toplumlarda karar vermelerine izin verilmiyor.

Kadınlara yetki verdiğinizde, daha çok, ailelerin hayatlarını etkileyecek kararlar verirler. Çocukları besleyenler onlar. O yüzden de karar vermeleri gerektiğinde yiyeceğe, sağlığa ve eğitime öncelik verirler. O toplumlarda, doğrudan iş yapan onlar olduğundan, ne yapılması gerektiğini de kadınlar bilir.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap