İş hayatında kadınların ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü dönemlerden söz sahibi olduğu günlere geldik. Günümüzde şirketler, kadın çalışanlarına güvenmeye ve onları yüksek kademelere getirmeye başladı. Çünkü ortaya konulan veriler, kadınların söz sahibi olduğu şirketlerin daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Bu gelişmelerin yanı sıra kadın girişimcilere destek veren kuruluşların sayısı da hızla artıyor. İşte kendi ayakları üstünde durmak isteyen kadınlara destek veren kuruluşlar.

1. KAGİDER

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER); “İşimi Kuruyorum” ve “İşimi Geliştiriyorum” adlı projeleriyle kadınlara KAGİDER tescilli eğitimleri veriliyor. Umut vadeden girişimci kadın adaylarının hazırladıkları ve değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan projelere yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlanıyor. Bu eğitimlere katılmış olan ve kendilerine ait nitelikli iş projelerini geliştirmiş olan kadınların iş fikirleri arasından 6 tanesi seçiliyor. 6 ay süreyle projeleri dahilindeki çeşitli ihtiyaçlarını KAGİDER desteğiyle gerçekleştirebiliyor ve ücretsiz danışmanlık alıyorlar.

2. Vodafone “Önce Kadın” Programı

Vodafone “Önce Kadın” programıyla kadınlara hem iletişim ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunuyor hem de ekonomiye katılım ve girişimcilik fırsatlarından faydalanabilecekleri servis ve projeleri tek çatı altında bir araya getiriyor.

Bu projenin en büyük örneği; KAGİDER ve Soma Belediyesi işbirliğiyle sürdürülebilir kalkınmayı amaçlayarak Soma’da hayata geçirildi. Eşini ya da çocuğunu Soma faciasında kaybeden ev hanımlarının el emeklerini kazanca dönüşmesi sağlandı. 2009 yılından beri 27 milyon lira yatırımla 625 binden fazla kadının yararlandığı Vodafone Önce Kadın Programı’na benzer bir çalışmanın da ABD’de mülteciler için 5 ilde hayata geçirilmesi planlanıyor.

3. TEB “İş Hayatında Kadın” Programı

TEB, Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu ortaklığıyla, kadınlara ait veya kadınların yönettiği işletmeleri desteklemek ve girişimciliğini teşvik etmek amacıyla “İş Hayatında Kadın” programı hayata geçirdi. TEB, program kapsamında, kendi işini kurmayı planlayan ve halihazırda işletme sahibi olan kadınlara, hayatında finans desteğine ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları aşmaları için kredi desteği veriyor. Uygun adaylara 36 ay vade ve 75 bin TL’ye kadar teminatsız kredi veren TEB, iş dünyasında kadın istihdamının artırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

4. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan “Yurtiçi Fuar Katılımında Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi” kadın girişimcilerin ürettikleri mal ve hizmetleri tanıtırken yeni ticari ilişkiler kurmalarına imkân sağlayacak olan fuarlarda ücretsiz olarak yer almalarını sağlıyor.

5. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı- KOSGEB Sanayi Bakanlığı’na bağlı olup verdiği desteklerinden; imalat ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler faydalanabiliyor. Kredi alımı, eğitim, danışmanlık, yazılım, kalite geliştirme, teknoloji geliştirme (ARGE), fuarlara katılım eleman istihdamı gibi birçok konuda 38’den fazla türde destek veriyor. Kabul edilen projelere 50 bin TL hibe eden KOSGEB, çoğunlukla kadın girişimcilere destek veriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap