Dove, erkeklerin model fotoğraflarını hayatlarındaki gerçek kadınlarla karşılaştırdığı, kalp atışlarına dayanan bir deney gerçekleştirdi.

Dış görünüşleriyle barışık yaşamaları konusunda kadınları yüreklendirmek için Dove tarafından sosyal deneye dayanan bir kampanya hazırlandı. “Gerçek güzellik” kavramına ve kadına odaklı kampanyanın başrolündeyse bu defa erkekler yer aldı.

Deney için seçilen farklı yaş gruplarından bir grup erkeğe öncelikle tanımadıkları kadınların fotoğrafları gösterildi ve bu sırada parmaklarına takılan nabız ölçer ve yanı başlarına yerleştirilen monitörle kalp atışları gözlemlendi.

Kadın güzelliğini tanımlamaları istenen erkeklerin, hiç tanımadıkları kadınları tanımlarken biraz çekingen davrandıkları ve güzel, çekici, tatlı gibi yüzeysel kelimeler seçtikleri görülürken, kalp ritmlerinde aşırı bir hızlanma gözlemlenmiyor. Modellerin ardından ise erkeklere hayatlarında yer edinen; kızları, eşleri, büyükanneleri, kız kardeşleri ve anneleri gibi kadınlar gösteriliyor. Kalp atışları hızlanan ve zaman zaman gözleri dolan erkekler, onları tanımlarken kelimeleri adeta cımbızla seçer gibi özenle seçiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap