Sanal gerçeklik pazarının yaklaşık 10 yıl içinde tamı tamına 38 milyar dolar büyüklüğünde bir endüstri olacağı tahmin ediliyor. Bu, geleceği oldukça parlak pazara erken giren oyuncular ise şimdiden oldukça yol almış vaziyetteler.

Sanal gerçeklik pazarında önce Oculus‘un Rift, Sony‘nin PSVR ve HTC‘nin Vive model sanal gerçeklik gözlükleri piyasaya çıkmıştı. Ancak bunların ikisi de çalışmak için bir bilgisayara veya PS4’e kabloyla bağlanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Bunun diğer genel çözümü ise sanal gerçeklik uygulamalarını akıllı telefonda çalıştırıp, telefonu özel bir sanal gerçeklik gözlüğünün önüne monte etmek. Samsung‘un GearVR ve Google‘nin kendi Daydream View gözlükleri bu şekilde çalışıyor.

Google işi bir adım daha ileri götürüyor. Daydream ve Tango ekiplerinin çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni platform, tek başına kullanılabilir bir sanal gerçeklik gözlüğü olacak. Bu gözlüğü diğerlerinden ayıran şey, içinde bir Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, bellek ve depo alanı olması. Yani neredeyse gözlüğün içinde minik bir cep telefonu var diyebiliriz.

Bu gözlükleri ilk aşamada HTC ve Lenovo imal edip satacak. Gözlüklerin şu anda varolan 150 civarında Daydream oyunu ve uygulamasını, ayrıca yeni WorldSense teknolojisini destekleyeceği ve 2017 sonuna kadar piyasada olacağı açıklandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap