Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Castro’nun hayatını kaybetmesinin ardından yayınladığı taziye mesajında efsanevi Küba liderini ‘efsanevi devrimci ve hatip’ olarak nitelendirmişti.

Böyle bir yorumdan sonra taraftarları tarafından büyük bir eleştiri yağmuruna tutulan Kanada Başbakanı, cuma gecesi hayatını kaybeden eski Küba lideri Fidel Castro’nun cenazesine katılmayacağı açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre, başbakanın ofisinden yapılan açıklamada, 90 yaşında hayatını kaybeden Castro’nun cenazesine Trudeau’nun talebi üzerine, Kraliçe 2. Elizabeth’in Kanada’daki temsilcisi Genel Vali David Johnston’un katılacağı ifade edildi.

Babası eski Kanada Başbakanı Pierre Trudeau’nun Küba liderini ‘arkadaşı’ olarak gördüğünü hatırlatan başbakan, ‘kayda değer bir lider olan’ Castro’nun neredeyse yarım yüz yıl boyunca halkına hizmet ettiğini söylemişti.

Liberal Parti’den başbakan seçilen Trudeu’nun destekçileri, onun bu yaklaşımını doğru bulmadı. ABD’li senatörler ve muhalif Kübalılar da Trudeu’yu bir diktatörün yaptıklarını görmezden gelmesi nedeniyle suçladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap