Kanada başbakanı Justin Trudeau, adaylık sürecinden bugünlere gelene kadar kamera önünde birçok kez bilgisiyle, yaptıklarıyla ve samimi pozlarıyla görenlerin beğenisini topladı. Kuantum fiziği anlattı, sahilde gerçekleşen bir düğünün fotoğraflarına daldı ve en son olayında ise balo fotoğrafları çektiren bir grup öğrenciyle birlikte poz verdi. Peki bunların halkla ilişkiler çalışması olma ihtimali üzerinde hiç düşündünüz mü?

Canadian Broadcasting Corporation’ın köşe yazarı Robyn Urback’in belirttiği üzere, Trudeau’nun yaptığı bazı hareketlerin gereğinden fazla medyada yer aldığı ve özenle kurulan halkla ilişkiler çalışmalarından ibaret olduğunun vurgusunu yapıyor.

Balo öğrencileriyle çekilen fotoğraf kurmaca mı?

Balo öğrencilerinin yanından koşarken geçişini örnek gösteren gazeteci Aaron Hutchins ise yaptığı açıklamada Justin Trudeau’nun balo öğrencileriyle fotoğrafının “denk gelebilmesi” için bile görevli fotoğrafçının önden giderek ekipmanını oraya kurmuş olması ve Trudeau gelmeden önce bütün ayarlamalarını bitirmiş olması gerektiğini ifade etti. Hutchins sözlerine şöyle devam etti; “Başbakan’la poz vermiş olanlar için hoş bir tesadüf olarak görülen şeyler gittikçe daha fazla planlanmış olduğu hissiyatını uyandırıyor.”

Bütün bu olanlara rağmen viral olarak yayılan görüntüler, sosyal medyada ve dünya medyasında çok konuşuldu ve ilgi gördü. Medya –hem Kanada’da hem dünyanın geri kalanında- Urback’in Trudeau ve ekibi tarafından hazırlanan bir gösteri olarak tanımladığı şeyin reklamını yapma konusunda birliktelik kurdu ve bu çalışmayı gerçekleştirdi.

Geçen sene Kanadalı liderin kuantum bilgisayar programcılığı üzerine konuşması yine aynı şekilde çok konuşulmuş ve hayranlık uyandırmıştı. Fakat Vancouver merkezli bir blogger bu olayın da o kadar masum olmayabileceğine işaret ediyor.

Trudeau, kuantum bilgisayar programcılığı üzerine konuşmasını gerçekleştirmeden önce gazetecilerden birine kendisine bu konuyla alakalı bir soru sorulmasını umduğunu söylüyor ve daha sonrasında gazetecilerden biri bu fırsatı kaçırmayıp sorusunu sorarak Trudeau, bu konuda bildiği her şeyi daha sonrasında sıralıyor.

YouTube’daki yavru köpek videosu gibi

Yazar Jesse Brown ise, geçtiğimiz yıl The Guardian’da kaleme aldığı yazıda, Trudeau’nun iyi bir sosyal medya kullanıcısı olduğunu belirtmiş ve dünyanın diğer bölgelerinden yayılan kaotik haberlere karşı kendisini neşeli bir panzehir olarak mevkilendirerek kullandığını ifade etmişti. Brown, “Trudeau, bir Youtube yavru köpek videosunun siyasi eşdeğeri gibi” diyerek konuyla ilgili “Her hafta Trudeau, haber döngüsünü bir başka paylaşılabilir anla besliyor ve Facebook sayfamız bu genç ve çekici politikacının pandaları kucaklaması, mültecilere sarılması ya da kazara iki kez ormanda üstü çıplak şekilde fotoğraflanmasına dair karelerle dolup taşıyor” açıklamasını yapmıştı.

Alınan kararlar gölgeleniyor

Kanada’da gelişen Justin Trudeau ile ilgili bu medya çılgınlığı, insanların hükümetin karar alma sürecini görmesinin de önüne geçebiliyor. İklim değişikliği ile mücadele ederken, iki boru hattına nasıl destek verildiğini ve Suudi Arabistan’a 15 milyar Kanada doları değerinde silahlı askeri araç satması birçok Kanadalının karşı çıkmasına karşın medyada gerektiği ölçüde tartışılmıyor. Bunun yanı sıra kendini feminist olarak tanımlayan Justin Trudeau’nun, öldürülen binlerce kadın için neler yapacağı merak ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap