Teknoloji şirketleri bir bir ulaşım sektörüne adım atmaya başladı. Bu da önümüzdeki 30 yıl içinde ulaşımda büyük değişikler yaşanacağını gösteriyor. Hatta çocukluk yıllarımızda izleyip hayran kaldığımız Jetgiller çizgi filmindeki otomobilleri kullanmaya başlamamız bile çok yakın. İşte gelecekte nasıl seyahat edeceğimizi gösteren 1o fütüristik araç;

1. Şoförsüz araba

google-insansiz-arac

Otonom olarak da bilinen, kendi kendine giden otomobil… Onun üzerine çalışan birçok şirket var. Google da bunlardan biri. Şirketin testlerini gerçekleştirdiği aracı, çok yakın zamanda piyasaya çıkaracağı düşünülüyor.

2. Uçan otomobil

ucan-otomobil

Uçan otomobil çalışmaları hâlâ emekleme döneminde olabilir, ama ivme kazanıyor.

Bloomberg Businessweek’in konuya yakın kaynaklardan doğrulattığı habere göre, Google’ın kurucu ortaklarından Larry Pagei, uçan otomobil projesi Zee.Aero’ya 100 milyon dolar yatırım yaptı.

ABD Patent ve Marka Ofisi‘nden (US Patent and Trademark Office) ilk uçan otomobil patentini 2012 yılında alan Zee Aero’nun ne zaman kullanıma hazır olacağı bilinmiyor.

3- Bir yolculu drone

bir-yolculu-dron

Çinli drone üreticisi Ehang, insansız hava aracı olarak bildiğimiz drone’ların aksine bir yolcu taşıyabilen yeni bir model tasarladı.

Tam şarjı 2 saat süren elektrikli drone, deniz seviyesinde uçurulduğunda 23 dakika havada kalabiliyor.

Testleri devam eden Ehang 184 modelinin ne zaman piyasaya sürüleceği netlik kazanmadı. Fiyatıysa 30 bin dolardan az olacağı tahmin ediliyor.

4- Elektrikli otomobil

elektrikli-otomobil

Birçok marka, elektrikli otomobil üretimi konusunda atağa geçti. Bir taraftan karbon emisyonunun azaltmasına yardımcı olan elektrikli otomobiller, bir taraftan da hükümetlerin yenilenebilir enerjiye önem vermesi konusunda baskı yapabilecek. Çevre dostu bu otomobiller, otoyollarda yerini almaya başladı.

5. Elektrikli uçak

elktrikli-ucak

Tıpkı elektrikli otomobil gibi elektrikli uçak da bir gereklilik. Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi(NASA) elektrikli uçak üzerine çalışmalara başladı. Maxwell X-57 adı verilen uçak, tabi tutulduğu testleri geçtiği takdirde NASA’nın çeşitli görevlerinde kullanılmak üzere hazır olacak.

6. SkyTran

skyTran

Büyük şehirlerdeki trafik sorununa çözüm olması beklenen SkyTran, iki saatlik bir yolculuğu 10 dakikaya düşürebilecek.

Metroların yerini alması planlanan yeni nesil araç, manyetik zemin üstü demiryolu sisteminde kendi kendine gidebilecek. SkyTran’in yerden 6 metre yükseklikte ve 230 kilometre hızla ulaşım sağlamayı planlıyor.

7. Şoförsüz servis aracı

şöforsüz-servis

Bir start-up olan Local Motors, Fransız şirket Easy Mile’ın desteğiyle kendi kendine gidebilen servis yarattı. Şoförsüz sevis aracı, bu yaz Washington’da test edilecek.

8. Şoförsüz otobüs

şoförsü-otobüs

Kalabalık kentlerin ulaşımına çözüm olabilmesi için birçok şirket, şoförsüz otobüs üzerine çalışmalar yürütmeye başladı. Bunlardan biri olan Alman otomotiv devi Mercedes Benz de ‘Future Bus’ yarı otonom isimli otobüsünü Temmuz ayında tanıttı.

Yol üzerindeki engelleri ve yayaları tanıyacak otobüs; duraklarında duracak, kapıları açıp kapatacak. Güzergah boyunca gaza ve frene basmadan kendi kendine yol alabilecek.

9. Hyperloop

hyperloop

İlk testi Mayıs ayında ABD Nevada’daki bir çölde yapılan Hyperloop, şehirler arası verimli ve ekonomik yolculuk yapmayı sağlayacak.

Türkçe’siyle hız yuvarı olan Hyperloop, karada tüplü ulaşım projesiyle, 560 kilometrelik bir mesafeyi 45 dakikadan daha az sürede kat edilecek.

10. Yeniden kullanabilir roket

roket-ulaşım

Amazon’un patronu Jeff Bezos’un sahibi olduğu uzay şirketi Blue Origin, yeniden kullanılabilir bir roket geliştirme konusunda testler yapıyor. Büyük ölçüde başarılı olan Blue Origin, kendi ürettikleri “Blue Shepard” roketin, başarılı bir şekilde kalkışını gerçekleştirip, kapsülünü uzaya bırakıp ve yine başarılı bir şekilde belirlenen yere dikey vaziyette inişini gerçekleştirdi.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap