1 dk

Jet lag sorunu tarih mi oluyor

Yaşam Tarzı Ontrava Editörü

Boeing şirketi, uzun uçuşlarda sıklıkla yaşanan jet lag sorunu için çözüm geliştirdi. Yeni üretilen Boeing A 787 Dreamliner ile kabin basıncının deniz seviyesiyle aynı tutulacağı, böylelikle yolcuların jet lag sorunu yaşamayacağı açıklandı.

Uzun uçuşlardan sonra yolcuların sıklıkla yaşadığı jet lag; baş ağrısı, iştahsızlık, enerjisizlik, bulantı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden oluyor.

Biyolojik saatinin bozulması olarak da bilinen jet lag soruna çözüm arayan Boeing teknisyenleri, yeni üretilen A 787 Dreamliner‘ın bileşik gövdesinde, plastik alaşımlı karbon fiber yerine alüminyum alaşım kullanıldığını ve bunun da kabin basıncını düşürdüğünü belirtiyor.

İlginizi çekebilir:  Mars için yarış kızıştı, Boeing CEO'su iddialı

Jet lag sorunun kabin basıncıyla alakalı olduğunu vurgulayan teknisyenler, şu andaki uçaklarda 8 bin feet (2438 metre) olan kabin basıncı, Dreamliner‘da 6 bin feet (1828 metre) düşürülmüş durumda olduğunu ifade etti. 6 bin feet yükseklikteki basınç, deniz seviyesiyle aynı etkiyi yaratıyor. Böylece yolcuların kan basıncının düşmemesi ve uçuş sonrası rahatsızlık hissetmemeleri bekleniyor.

 

2
0
0
0
0
0
0