Boeing şirketi, uzun uçuşlarda sıklıkla yaşanan jet lag sorunu için çözüm geliştirdi. Yeni üretilen Boeing A 787 Dreamliner ile kabin basıncının deniz seviyesiyle aynı tutulacağı, böylelikle yolcuların jet lag sorunu yaşamayacağı açıklandı.

Uzun uçuşlardan sonra yolcuların sıklıkla yaşadığı jet lag; baş ağrısı, iştahsızlık, enerjisizlik, bulantı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden oluyor.

Biyolojik saatinin bozulması olarak da bilinen jet lag soruna çözüm arayan Boeing teknisyenleri, yeni üretilen A 787 Dreamliner‘ın bileşik gövdesinde, plastik alaşımlı karbon fiber yerine alüminyum alaşım kullanıldığını ve bunun da kabin basıncını düşürdüğünü belirtiyor.

Jet lag sorunun kabin basıncıyla alakalı olduğunu vurgulayan teknisyenler, şu andaki uçaklarda 8 bin feet (2438 metre) olan kabin basıncı, Dreamliner‘da 6 bin feet (1828 metre) düşürülmüş durumda olduğunu ifade etti. 6 bin feet yükseklikteki basınç, deniz seviyesiyle aynı etkiyi yaratıyor. Böylece yolcuların kan basıncının düşmemesi ve uçuş sonrası rahatsızlık hissetmemeleri bekleniyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap