Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği çerçevesinde uzmanlaşmış personel sayısını arttırmaya ve prosedürleri etkin bir biçimde uygulanması amacıyla bu adımda yapılacak olan tüm akademik çalışmaları destekleyen Jean Monnet Burs Programı‘nda yeni bir gelişme yaşandı.

Türkiye’deki yaşanan son olaylar nedeniyle, programın itibarının zedelenmesini gerekçe gösteren Avrupa Birliği, 2016-2017 akademik yılındaki burs desteğini resmen Türkiye’den geri çekti.

Türkiye’deki son gelişmelere bağlı olarak Programın hedef ve amaçlarına ulaşılmasının mümkün olmayacağı değerlendirilerek ihale süreci (2016-2017 akademik yılı uygulama süreci) Programın itibarının tehlikeye atılmaması amacıyla iptal edilmiştir. Avrupa Birliği Jean Monnet Burs Programı resmi açıklaması

Açıklamada, proje için yeniden ihale süreci başlatılırsa yeni bir duyuruyla açıklanacağı da belirtilmiş. Bu durum karşısında Türkiye’den ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Geçtiğimiz yıl Jean Monnet ile Türkiye’den 210 kişi yurtdışına lisansüstü eğitime gönderilmiş ve bursiyerlere toplam 28.8 milyon Euro fon ayrılmıştı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap