Japonya nüfus popülasyonu sorununun üstesinden gelebilmek için çeşitli yöntemler denemeye devam ediyor.

Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip Japonya’da 2011 yılında yayınlanan bir raporda, evli olmayan 18 ilâ 34 yaşlarındaki gençlerin büyük bölümünün ilişki yaşamadığı, evli olanların da eşleriyle cinsel birliktelikte bulunmadığı ifade edilmişti.

30 yıl içinde nüfusun yüzde 40’nın 65 yaş üzeri olması beklenen Japonya‘da emeklilik sisteminin de çöküşe uğrayabileceği görüşleri yaygınlaşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Japon hükümeti bu sorunu halletmek üzere 20 yıllık yeni bir plan hazırladıklarını duyurdu. Hükümetin evlilikleri teşvik etmek için öne sürdüğü politikalar, bir nevi “çöpçatanlık” işlevini görüyordu.

Japonya‘da son olarak Budist rahipler de çöpçatanlığa dahil oldu. Kichienkai hareketi olarak adlandırılan harekete 3 Japon vilayetinden 800 tapınak dahil oldu.

Cenazelerde ve ve düğünlerde evlilik ayarlamak için bekar kadın ve erkeklerle ayrı ayrı görüşen rahipler, tapınaklarda bunun için seanslar düzenliyor.

Çöpçatanlık siteleri kadar başarılı olurlar mı orası muamma ancak tapınakların bu iş karşılığında aldığı ücretler, evlilik için danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan çok daha uygun. Çöpçatanlık hizmeti veren firmalar kişilerden 500 bin yen öderken, tapınaklar yalnıza 3 bin yenlik bir ücret karşılığında bu hizmeti verebiliyor.

Ancak ne olursa bu yöntemden de beklenildiği kadar yüksek verim alınamıyor. Tapınaklardan 201o yılından bu yana 7 bin kişi arasından yalnıza 95 çift çıkabildi.

Kaynak: bangkokpost


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap