International Survey Programme (ISSP) verilerine göre Japonya, ev işi ve çocuk bakımında erkeklerin kadınların yükünü en az paylaştıkları ülkelerden biri.

Araştırma verilerine göre bilhassa Kyushu / Yamaguchi bölgelerinde ikamet eden kadınların iş yükü, erkeklerinkisine kıyasla yedi kat fazla.

Hal böyle olunca üç vali, hamile kadınların dünyasında olup biteni az da olsa anlayabilmek ve nihayetinde bu sorunlu bölgelerdeki insanların iş ve ev yaşamlarında cinsiyetler arası bir dengenin kurulmasına yardımcı olmak amacıyla özel bir projede yer almayı kabul etti: The Governor is a Pregnant Woman (Vali hamile bir kadın).

Saga, Miyazaki ve Yamaguchi bölgelerinin valileri Kyushu / Yamaguchi Work-Life Balance isimli kampanya kapsamında 7,3 kiloluk hamilelik yükünü -ki bu, hamileliğin yaklaşık yedinci ayında kadınların taşıdıkları ekstra yüke tekabül ediyor- kuşanarak iş, alışveriş, çamaşır ve bulaşık gibi gündelik işlere giriştiler.

japonya-hamile-valiler-01

Valilerin hamile kadınların yaşamlarını bir nebze de olsa anlamak için uğraştıkları kampanyanın başlamasın ardından kampanya boyunca benzer bir hamilelik deneyiminden geçen erkeklerin yüzde 96,7’sinin “erkeklerin de ev işi ve çocuk bakımında sorumluluk almaları gerektiğini” söyledikleri belirtiliyor. Üç çocuk babası Saga Valisi ise şöyle diyor: “Vali olduktan sonra pek çok şey deneyimledim ancak hamile kadınların başlarından geçenleri deneyimlemek üzerimde büyük bir etki bıraktı.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap