Japonya, 9 milyar dolara mal edip sadece 250 gün çalıştırdığı nükleer santrali sökmek için 3,2 milyar dolar daha harcayacak.

Dünyadaki en büyük nükleer enerji kullanıcılarından biri olan Japonya, 2011’de yaşadığı deprem ve tusinami sırasında Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki patlama ve sızıntılar nedeniyle nükleer politikasını gözden geçirmek zorunda kalmıştı.

Ülkede bugünlerde gündeme oturan santralse Fukui kentindeki Monju nükleer santrali. 9 milyar dolar harcanarak tamamlanan ve 2010 yılında faaliyete geçen Monju Nükleer Santrali‘nin 22 yıl oyunca enerji üretimi yapacağı hesaplanıyordu. Ancak henüz 2010 bitmeden meydana gelen bir arıza nedeniyle santral sadece 250 gün enerji üretebildi. 2011’de yaşanan Fukuşima felaketinden sonra da Japonlar Monju’yu yeniden faaliyete geçirmeye cesaret edemedi.

Sonunda beklenen karar çıktı ve 9 milyar dolarlık atıl santral tamamen devreden çıkarıldı. Japan Times‘ın haberine göre, Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, Monju‘nun yeniden çalıştırılmasının zaman ve maliyet açısından uygulanabilir olmadığı gerekçesiyle santralin devreden çıkarılmasına karar verildiğini açıkladı.

Ancak bu o kadar da kolay bir iş değil. Manju santralinin yaklaşık 3,2 milyar dolara mal olacak sökme çalışmalarının ancak 2047 yılında tamamlanacağı tahmin ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap