Binbir türlü icatların ülkesi Japonya bu sefer de erimeyen dondurmayı icat etti. Birazcık şansın da yaver gitmesi sonucu bir pastane “erimeyen dondurma”yı keşfetmiş oldu.

Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir yıkıma uğrasa da hızlı bir şekilde toparlanarak büyük gelişmelerin ülkesi olan Japonya’dan değişik icatların arkası kesilmiyor. Birçoğumuz için büyük bir sorun olan dondurmanın kısa bir süre içerisinde erimesi iki araştırmacının tesadüfi tartışması sayesinde biraz uzatılmış olabilir.

Japonya, Kanazawa şehrinde bulunan bir araştırma merkezinde çalışan iki araştırmacının bulduğu “erimeyen dondurma” biraz şans eseri bulundu. Bir pastanede başlayan tartışma, polifenol maddesinin süt kremasını anında katılaştırdığını fark ederek “erimeyen dondurma”yı icat etmiş oldu.

Erimeyen dondurma hakkında açıklama yapan bir araştırmacı, “Polifenol sıvısı, su ve yağın ayrışmasına engel olan bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden onu içeren bir kremanın şeklini bozması ve erimesi çok daha uzun zaman alır” ifadelerini kullanarak erimeyen dondurmanın sırrında zararlı olabilecek herhangi bir maddenin olmadığını da ayrıca belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap