Japonya‘da hükümet nüfus popülasyonu sorununun üstesinden gelebilmek için her yolu deniyor.

Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip Japonya’da 2011 yılında yayınlanan bir raporda, evli olmayan 18 ilâ 34 yaşlarındaki gençlerin büyük bölümünün ilişki yaşamadığı, evli olanların da eşleriyle cinsel birliktelikte bulunmadığı ifade edilmişti.

30 yıl içinde nüfusun yüzde 40’nın 65 yaş üzeri olması beklenen Japonya‘da emeklilik sisteminin de çöküşe uğrayabileceği görüşleri yaygınlaşmaya başladı.

Dünyanın en büyük 3. ekonomisi konumundaki Japonya’nın da popülasyon sorununun üstesinden gelebilmek için her türlü denemeye hazır. Başbakan Shinzo Abe’nin başında bulunduğu Japon hükümeti, 2025 yılına kadar ülkenin doğum oranını 1.4’ten 1.8’e çıkarmanın hesaplarını yapıyor. Hükümet, bu yol uğruna daha iyi çocuk bakımı servisinin yanı sıra evli çiftler için vergi teşvikini de vaat ediyor.

Hükümet doğurganlığı arttırmak adına bir “çöpçatanlık sitesi” bile kurdu. Fukui adındaki site 2010 yılından beri, bekar gençleri evlendirebilmek için faaliyet gösteriyor.

160920003222-fukui-online-dating-780x439

Hükümetin finanse ettiği, bu uygulamadan bu zamana kadar büyük başarılar elde edildi ancak Japonya Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırmaları Ulusal Enstitüsü’nün yaptığı son araştırmaya göre, bekâr erkeklerin yüzde 70’inin ve bekâr kadınların ise yüzde 60’ının halihazırda hala bir ilişkisi bulunmuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap