İzmir‘de tarımın gelişimine yönelik yapılan bazı uygulamalar, şehrin tarım sektöründeki büyüme oranını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde, Ziraat odalarına 2.7 milyon liralık tarım makinesi dağıtarak Türkiye’de bir ilk gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’deki tarımın gelişimiyle ilgili de bazı önemli veriler açıkladı. Buna göre; Türkiye’deki tarım sektörü yüzde 2.1 büyürken, İzmir’de bu büyüme yüzde 5.5 olarak gerçekleşiyor.

Izmir province, Turkey - July 28, 2015: Elderly woman sells eggplant, peppers and tomatoes on rustic street market of village on July 28, 2015. Population of Izmir province is 3.950.000 people

İzmir’de bir pazaryeri

İzmir’de tarım sektörü Türkiye’den 2.5 kat fazla büyümüştür. İzmir Büyükşehir Belediyesi kaynaklarını harcarken, bütçesini yaparken, parasını nereye harcayacağını belirlerken kırsal kesimin kalkınmasına öncelik vermektedir. Birçok öncelikli projemiz var ama kırsal bizim nazarımızda birinci gelmektedir. Her şey eksik olabilir, gecikebilir ama tüm dünyanın en stratejik sektör olarak gördüğü tarıma, kırsala vereceğimiz destek artarak devam edecektir Aziz Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

Tarımın gelişimi için her yıl bütçesinden on milyonlarca liralık kaynak ayırarak üreticilerin ürettikleri ürünleri satın alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kaliteyi artırmak ve kırsalda kalkınmayı desteklemek için üreticilere arı kovanından meyve fidanına kadar ihtiyaç duydukları pek çok malzemeyi de ücretsiz dağıtıyor.

Ek bilgi: Türkiye’deki 79 milyon nüfusun yüzde 5.3’ü İzmir’de yaşıyor ve buna karşılık gayri safı milli hasılanın yüzde 7’si ile devletin topladığı verginin yüzde 11′ i İzmir tarafından karşılanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap