İzmir’de tarihi 5 bin yıla dayanan yeni bir arkeolojik sit alanı keşfedildi. Yeni yapılan araştırmaya göre, lüks evlerin bulunduğu arkeolojik alanda eski medeniyetlerden kalma yapıların varlığına dair izlere rastlandı.

İzmir’in Bornova bölgesindeki Yeşilova Höyük kısmına bağlı Yassıtepe arkeolojik alanında yapılan çalışmalar sonucunda yeni bulgulara rastlandı. Arkeolojik çalışmaların başkanı olarak görev alan Dr. Zafer Derin yaptığı açıklamada 1923 yılından kalan haritalar kullanılarak yapılan araştırmalar sonrasında, bölgede eski medeniyetlere ait olduğu düşünülen yeni bir yerleşim yeri keşfedildiğini belirtti.

2010 yılında Yeşilova Höyük bölgesinde bulunan kalıntıların Yassıtepe bölgesinde de devam ettiği belirlenince, araştırmalar bu bölgeye de sıçradı.

Zafer Derin yaptığı açıklamada “10 farklı yerleşim alanının birbiri üzerine inşa edildiğini fark ettik. En üstteki yerleşim alanının ise Truva dönemine ait olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. Ayrıca ince metal ve bronz baltalar, taştan yapılmış gereçler ve yemek pişirme araçlarının, Truva döneminden kalma olabileceği yönündeki düşünceleri kuvvetlendiriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap