İzlanda‘da Panama Belgeleri’nden sonra hükumete olan özgüven azalırken, İzlandalı Korsan Parti anketlerde puanını birden yükseltti.

Her ne kadar ABD’de de devam eden sıra dışı seçimler bizleri epey meşgul etse de şimdi duyacağınız haber eminim sizleri daha da şaşırtacak.

İnternette özgürlükleri savunmak adına yola çıkan Korsan Parti, İzlanda’da gelecek seçimlerde büyük bir başarı elde edebilir.

İzlanda meclisinde 3 anda koltuk sahibi İzlandalı Korsan Parti, koalisyonda söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Yapılan son anketde partinin oyları yüzde 20’nin altına neredeyse hiç düşmüyor.

Peki Korsan Parti hangi amaçlardan yola çıkıyor?

İlk olarak İsveç’te kurulan Korsan Parti, bir siyasi partiden ziyade bir etiket olarak biliniyor.Korsan Partiler bulundukları ülkelerde sivil hakları, telif ve patent yasalarında reformu, bilginin serbest paylaşımını, bilgiye erişim özgürlüğünü ve şeffaflığı desteklemektedir.

Aralarında Almanya, İngiltere, İsrail, İsviçre ve Kanada gibi bir ülkenin bulunduğu Korsan Parti hareketi bu zamana kadar katıldığı seçimlerde en yüksek oyunu 2013 seçimlerinde yüzde 5.1’lik bir oranla İzlanda’da almıştı. Ancak şimdiden belirtelim, İzlanda’da bulunan Korsan Parti, özgür internetten ziyade erişim engellemelerine karşı çıkan

Türkiye’de de bir dönem kurulması beklenen Korsan Parti, mevcut yasalardan ötürü bekleneni veremedi. Hareket şu anda yalnızca bir web sitesi ve mail grubu üzerinden faaliyet gösteriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap