Bir iş fikri zihninizde oluşmaya başladığı andan itibaren onu somutlaştıracak belli adımları da atmak gerekir. Ancak öncesinde bazı tespitler yapıp kendinize bazı sorular sormanız gerekiyor.

1. Can alıcı noktayı bulun:

Önce önünüze bir A4 kağıdı alın, iş fikrinizin en can alıcı noktasını bu kağıda yazın.  Bu hareketiniz, aklınızdaki iş fikrinin gerçek hayatta yer bulabilmesinin ilk adımıdır. Böylece aklınızdaki ürün ve hizmetin öne çıkan noktasını masaya yatırmış olursunuz. Aslında en önemli kısmı da budur. Eğer kağıda can alıcı bir şey yazamıyorsanız, bilin ki önemli bir girişime adım atmak için gereken en önemli sermayeden yoksunsunuz. Unutmamak gerekir ki iyi bir girişim ortaya çıkarmak, başkalarının aklına gelmeyeni yapabilmekle mümkündür.

2. Gelir ve gideri çok iyi hesaplayın:

Bu kez de aynı kağıdın arkasına ortadan bir çizgi çekin; bir tarafa giderleri, bir tarafa gelirleri tahmini olarak yazın. Eğer gider gelirden fazla çıkıyorsa işte orada durun. Çünkü ilk aşamada el yordamıyla yaptığınız bu hesaplamada gelirin giderden en az üç misli fazla çıkması gerekir. Gerçek uygulamaya geçildiğinde geliriniz tahmin ettiğinizden daha az, gideriniz tahmin ettiğinizden fazla gerçekleşecektir. Yani aradaki üç misli farkı yakaladığınızda bu sizin %50 civarında bir karla bu işi yapabileceğinizi gösterir. Eğer bu fark üç mislinden azsa fikriniz yeterince inovatif değil demektir.

3. ‘Bir B planım var mı?’ diye sorun:

Şimdi kağıdın bir köşesine şu sorunun cevabını yazın: ‘Bu giderleri karşılayıp yola çıksam, işler yolunda gitmezse zararımı yerine koyabileceğim bir B planım car mı?’ Eğer bir planınız varsa adımlarınız girişimciliğe giden adımlardır. Yoksa adımlarınızın pek de girişimcilikle alakası yoktur.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap