Hafızamız ile müzik dinlemek veya belirli yemekleri yemek gibi deneyimlerden kısa sürede sıkılmamız arasında bir ilişki olduğu savunuluyor.

Tüketici Araştırması Dergisi‘nde yayımlanan çalışmanın yazarı Noelle Nelson, “daha fazla hafıza kapasitesine sahip insanlar bilgiyi daha derin kodluyor. Bu insanlar deneyimleriyle alakalı daha fazla detay hatırlıyorlar ve bu durum onların daha hızlı sıkılmasına sebep oluyor” diyor.

Yapılan bu çalışmalar ürün ve markalarına olan ilgiyi arttırmak isteyen pazarlamacılar için olumlu anlamlar içeriyor. Aynı zamanda tüketiciler de bu araştırmadan faydalanabilir; çünkü bu bilgiler hafızanın doygunluk noktasına ulaşmada oynadığı anahtar noktalara değiniyor ve elde edilen bulgular sağlıksız yiyecek tüketimi gibi olumsuz alışkanlıkları bırakmakta faydalı olabilir.

Kansas İşletme Üniversitesi, Pazarlama ve Tüketici Davranışları Bölümünde asistan profesör olan Nelson: “Bulgularımıza göre, insanlar hafızalarını bu yiyecekleri tükettikleri diğer zamanlara odaklarlarsa daha doymuş hissedebilirler” diyor.

Nelson ve Joseph Redden tarafından sürdürülen deneylerde katılımcıların çalışan hafıza kapasiteleri ölçüldü. Elde edilen verilere göre, “bu insanların hafıza kapasiteleri müzik veya resimden ne kadar hızlı bıktıklarını tahmin edebildi. Yani daha iyi hafıza kapasitesine sahip olan insanlar daha kısa sürede yaşadıkları deneyimlerden bıktılar. Özellikle geniş hafıza kapasitesine sahip insanlar daha fazla tecrübe yaşadıklarını algıladılar; çünkü hafızaları bu deneyimleri daha iyi hatırlamalarına olanak kıldı.”

Pazarlamacılar, bu tip araştırmaları insanları daha uzun süre ilgili tutmak için kullanabilirler. Araştırmacılar fazla veya sağlıksız yemek tüketimi gibi konuları spesifik olarak araştırmadılar ama elde edilen bulgular bu gibi durumların çözümünde de kullanılabilir. Örneğin: Profesör Nelson’ın dediğine göre, “aşırı yemek yeme aslında psikolojik bir durum ve zihin süreçleriyle alakalı psikolojik çözümler insanlara bu konuda yardımcı olabilir.”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap