Habertürk yazarı Esen Y. Evran, bugünkü köşesinde, köpüğü ayarlayan robot bira musluğu projesiyle dünya bira devlerine ulaşan 28 yaşındaki Can Algül‘ün girişimcilik hikayesine yer verdi.

Taptronics İspanya’da en yenilikçi 10 startup projesinden biri seçilen robot bira musluğu, Algül’e dünyanın kapılarını açtı. Evran’ın kaleminden, genç girişimcinin başarı hikayesi;

Türkiye’den genç bir girişimcinin, ilginç bir işi ile çakıştı yolum.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent bünyesindeki Pubinno AŞ’nin kurucusu ve CEO’su 28 yaşındaki Can Algül isimli genç girişimci, barlarda fıçı bira içenlerin, köpük taştığında söylenip şikâyet ettiği, çalışanların her seferinde ortalığı temizlemek zorunda kaldığı, keyfekeder gibi görünen bir sorunun üzerine kafa yormuş, Taptronics adlı bir ürün geliştirmiş. Taptronics, mükemmel birayı servis etmek için 10’un üzerinde parametreyi kontrol ederek (sıcaklık, basınç, nem, hat uzunluğu, fıçıda kalan miktar) patentli robotiğiyle akışı yönetiyor.Bunun sonucunda her dökümde ideal köpük oranında, ideal soğuklukta birayı belirlenen miktarda veriyor. Operasyonu da hızlandırıyor. Yani dünyanın ilk akıllı bira musluğu. Peki bu musluk işletmelere ne kazandırıyor?

12828465_1539550756339001_1276381362112517602_o

Can Algül, fıçı biralardaki zayiat ve çalıntıyı engelleyerek yüzde 20’ye varan verim artışı sağlandığını söylüyor ve bunun sonucunda işletmelerin ayda bin-5 bin lira arası tasarruf edebileceğini anlatıyor. Taptronics bir IoT ((Internet of Things/Nesnelerin İnterneti) cihazı olduğu için de bu sistemdeki tüm oyuncuları (marka, bar, barmen, distribütör, bakımcı, tüketici ) birbirine bağlıyormuş. Şirket, musluğu işletmelere ücretsiz veriyor ancak işletmenin boyutlarına göre aylık kullanım bedeli talep ediyor.

15 milyon bira musluğu var

Taptronics İspanya’da en yenilikçi 10 startup (yeni girişim) projesinden biri seçilmiş. Ünlü bir Hollandalı bira üreticisi de İspanya operasyonları için anlaşma imzalamış. Ayrıca Avustralya, Brezilya, Almanya, Fransa’dan da distribütörlük talepleri alan şirketin görüşmeleri sürüyor. Ayrıca San Francisco’daki kuluçka merkezi Alcheismt de “gelin burada çalışın” demiş. Akıllı bira musluğunun potansiyel pazarını da anlamanız için bazı rakamlar verelim. Mevcut musluklarda köpük ayarlanamaması, biranın dökülmesi ve çalıntı nedeniyle önemli bir kayıptan söz ediliyor. Dünyada büyüklüğü 400 milyar doları bulan 15 milyon civarında bira musluğu olduğu hesaplanıyor. Türkiye’deki pazar 1.5 milyor dolar büyüklüğünde ve 30 bin bira musluğu var.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap