Tüm dünyada Galaxy Note 7 akıllı telefonlarını geri çağıran Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung‘a bunu faturası ağır olacak.

Ekstra 1 milyar dolar haracayabilir

Samsung Electronics, bataryalarının alev aldığına yönelik çıkan haberler üzerine tüm dünyadaki Galaxy Note 7 model telefonları geri çağırma kararı almıştı. Bloomberg tarafından derlenen tahminlere göre; 2,5 milyon cihazını yenileyecek olan şirket, yaklaşık 1 milyar dolarlık ekstra harcama yapmak zorunda kalabilir. Credit Suisse, Daishin Securities ve Pelham Smithers Associates tarafından yapılan tahminler maliyetin yaklaşık bu seviyelerde olabileceğini ortaya koyuyor.

Zarar Samsung’un  itibarından önemli değil

Durumu “yürek parçalayıcı” olarak tanımlayan şirket için zamanlama daha kötü olamazdı. Özellikle Galaxy S7‘nin kazandığı başarının etkisiyle hisseleri geçen ay rekor seviyeye kadar yükselmiş, ikinci çeyrek kârı da iki senenin en yükseği olarak gerçekleşmişti. Ayrıca Note 7, Apple‘ın bu hafta tanıtılması beklenen yeni telefonuyla rekabet edeceği beklentisiyle piyasaya sürülmüştü.

Bu şartlar altında Android telefonların lideri durumunda olan Samsung, markasına zarar verecek hiçbir riski göze almak istemiyor. Singapur Üniversitesi profesörlerinden Chang Sea Jin, “İtibarında oluşabilecek zarar kısa vadeli finansal kayıplardan çok daha büyük olabilir” diyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap