İtalya’da son yılların en büyük depremlerinden biri meydana geldi. Şu ana kadar gelen haberlere göre 241 kişi deprem nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak 6.1 büyüklüğündeki deprem sonrası teknoloji şirketlerinin yardımıyla yaralarını hızla sarmaya başladı.

İşte İtalyanlara verilen beş destek;

1. İnternet bağlantısı

İtalya Kızılhaç’ı bölgede yaşayan insanlarda WiFi şifrelerini herkese açmalarını rica etti. Bu şekilde lokal bölgelerde kalan kişilere de internet üzerinden ulaşım sağlandı. İnternetini herkese açık hale getirmeyi bilmeyenlere prosedür teker teker anlatıldı.

2. Airbnb

İnternet üzerinden ev kiralama sitesi Airbnb deprem sürecinde para almadı ve 11 Eylül 2016’ya kadar bölgedeki evlerde ücretsiz kalınabileceğini açıkladı.

Depremden sonra 1000’in üzerinde insan enkaz altından çıkarıldı, bu kişilerin tedavilerini adından ücretsiz evlere yerleştirilmesi planlanıyor.

3. Facebook güvenlik bildirimi

Facebook’un felaket zamanlarında açtığı özel güvenlik bildirimi de yine insanların yerlerini belli etmelerini sağladı.

4. Mesajla bağış

İtalyan Kızılhaç’ının başlattığı SMS üzerinden bağış kampanyası da yine gerekli maddi desteğin sağlanmasına yardımcı olan faktörlerden biri oldu.

5. Ücretsiz arama ve mesajlaşma

Sayısız ABD’li cep telefonu operatörü, aralarında AT&T, T-Mobile ve Verizon da bulunuyor, İtalya ile ABD arasında yapılacak telefon görüşmeleri ve mesajlardan ücret almayacaklarını açıkladı. Bu da uzaktaki yakınlarını merak edenlerin elini kolaylaştırdı.

İtalyan operatörler de yine benzer promosyonlar sundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap