İtalya Başbakanı Matteo Renzi geçtiğimiz gün, internet üzerinden seçmenlere hitap ettiği bir video yayınladı.

Bu videoda Avrupa Birliği bayrağının arka planda gözükmemesi büyük tartışmalara yol açtı. Gazeteler, İtalya’nın kuzeyinde vaktinde AB’yi desteklemeyen “5 Yıldız” ve “Kuzey Ligi” taraftarlarını hoşnut etmek için Renzi’nin AB bayrağını kaldırttığını ifade etti. AB karşıtı bu iki gruptan Kuzey Ligi olarak adlandırılan grup, milliyetçi ve elitist, 5 yıldız ise popülist ve anti ideolojik olarak biliniyor.

italian-prime-minister-matteo-renzi-giving-speecj-732005

Her ne kadar şu anda böyle bir tavır takınmış olsa da Brexit sonrası Matteo Renzi, Fransa cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya şansölyesi Angela Merkel birlikte “Biz yine de birlikteyiz.” mesajı vermişti.

645x344-1471465750215

Ancak bugün gelinen noktada, İtalyan halkı da Renzi de AB’ye eskisinden daha soğuk yaklaşıyor. Kendi içlerinde anayasa referandumu nedeniyle yaşadıkları karmaşadan bunalan Renzi ise referandumunun başarısız olması durumunda istifa edebileceğinin sinyalini verdi. Bu nedenle de referandum için tüm kesimlerin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bir İtalyan radyosuna verdiği mülakatta, 4 Aralık’ta düzenlenecek referandumda “hayır” tarafının kazanması halinde ne yapacağının sorulması üzerine Renzi, “Eğer benden önce yapanlar gibi parlamentoda durup hiçbir şey yapmayacaksam bu bana uymaz” dedi.

Söz konusu reform parlamentonun üst kanadını oluşturan 315 sandalyeli Cumhuriyet Senatosu’nun sandalye sayısının 100’e düşürülmesini ve yetkilerinin azaltılmasını öngörüyor. Referandum Renzi hükümeti için bir güvenoyu niteliği taşıyor.

Muhalefet ise bu reformun ülkede otoriterleşmenin önünü açacağı teziyle halka referandumda “hayır” oyu kullanmaları çağrısında bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap