İsviçreli vatandaşlar, geçtiğiniz Pazar yapılan referandumda hükumetin yenilebilir enerjiye milyarlarca dolar destek ayıracağı planı onayladı. Bu doğrultuda yeni nükleer santrallerin yapılması yasaklanacak. İsviçre tarafından uygulamaya konan bu girişim, kısmen Japonya’daki Fukuşima faciasından sonra alevlenen ve Avrupa’nın birçok yerinde nükleer enerjiye bağımlılığı azaltmak adına yapılan çabaları yansıtıyor.

Almanya, 2022 yılına kadar nükleer güç istasyonlarını aşamalı olarak kapatmayı hedeflerken Avusturya bu yasağı getireli çok oldu.
Enerji Bakanı Doris Leuthard ‘Sonuçlar halkın nükleer santralleri istemediğini ve yeni bir enerji poliçesinden yana olduğunu gösteriyor’ dedi. Yasanın yerel yenilebilir enerji üretimini arttıracağı ve fosil yakıt kullanımını keserek dış tedariklere olan bağlılığı azaltacağını ekledi.

Her ne kadar yasanın tam anlamıyla uygulamaya geçmesi 2018’i bulacak olsa da bu yeni yasanın ülkeyi daha modern bir enerji geleceğine taşıyacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yasa paketinin ortalama bir aileye maliyeti ise yılda fazladan 40 Frank’a tekabül ediyor.
İsviçre, toplamda beş adet nükleer santrala sahip ve ilki 2019’da kapatılmış olacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap