İsveç’in kuzeyindeki en uç noktalardan olan Kiruna, temelindeki güvensizlik nedeniyle binalarla birlikte 3 km doğuya taşınıyor. 18 bin kişilik yerleşim bölgesinde birçok kişi çoktan yer değişimi yapsa da tarihi yapıların da araçlara yüklenerek taşınması hedefleniyor.

Kiruna adlı yerleşim bölgesi İsveç’in en büyük demir madenlerinden birinin yanında kurulmuş. Devlet destekli madencilik şirketi LKAB tarafından yapılan çalışma neticesinde kazıların devam etmesinden ötürü Kiruna’nın toprak kayması ve çökme riski olduğu belirtiliyordu. Oluşturdukları hasar nedeniyle kasabayı taşımaya karar veren şirket, kasabadaki insanları ve tarihi binaları korumak için böyle bir karar verdiğini ifade ediyor.

Bütün bir şehrin taşınmasının normalde 100 sene alacağı söylenirken, Norveçli bir mimarlık firması araya girerek işi 20 yıl içinde bitireceğini iddia etti. Bununla birlikte LKAB adlı şirket taşınan yeni yerden pazar değerinin yüzde 125’inden fazla olsa da bir çok mülk satın alarak altyapıyı kurmak için çalışmalara başladığını duyurdu. Kasabanın en tanınan yapılarından saat kulesi ve kilise de taşınma işlemine dahil olacak ve yerleri referandum ile belirlenecek. Şirketin bütün işlemleri tamamlaması için harcaması gereken rakamın 1 milyar dolardan fazla olacağı düşünülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap